10 jednoduchých zmien pre ekologickejšiu domácnosť, ktoré zvládne každý

Chceli by ste žiť zelenšie, ale neviete kde začať? Najlepšie je začať u seba doma a postupne. S tým vám radi pomôžeme:
1. Triedim, triediš, triedime
Možno sa to na prvý pohľad zdá jednoduché, ale triedenie nie je len o papieri, plaste a komunálnom odpade. Triediť môžete aj použitý olej a odovzdať ho na vybraných čerpacích staniciach vo vašom okolí. Ak vo vašom okolí nemáte kontajner na kompostovanie, nič vám nebráni zaobstarať si vlastný. Nezabúdajte ani na ďalšie drobnosti – žiarovky a batérie môžete odovzdať v obchodoch s elektronikou, zatiaľ čo nepoužité lieky nájdu svoje miesto v lekárni.
2. Odpojte sa
Skúste si dať každý deň hodinu bez používania elektriny či mobilu. Jednak ušetríte na spotrebe, potešíte prírodu a dáte si aj detox. Takisto nezabúdajte na vypínanie spotrebičov zo zásuvky, keď ich nepoužívate.
3. Vyprázdnite kôš
A teraz nemyslíme ten, čo máte v kuchyni, ale vašu emailovú schránku. Každý odoslaný e-mail zanecháva uhlíkovú stopu okolo 0,3 až 4 gramov. Pri triedení zablokujte nechcené e-maily a prispejte tak k zelenšej online komunikácii.
4. Používajte kvalitnú papierovú hygienu
Malé zmeny robia veľký rozdiel. Vyberajte si hygienické výrobky vyrobené s ohľadom na prírodu. Papierové utierky, servítky či toaletný papier Harmony sú vyrobené z recyklovaných materiálov alebo zo zodpovedne spracovaného dreva, čím prispievajú k ochrane lesov.
5. Dajte zbohom plastom
Beriete si pravidelne kávu aj obed so sebou? Zaobstarajte si eko verzie hrnčeka a obedára, ktoré nie sú plastové a na jedno použitie. Takisto to platí pri vode, či nákupnej taške. Poďakuje sa vám príroda aj peňaženka.
6. Swap sem, swap tam
Swapy sú stále viac populárne. Swapovať môžete oblečenie, rastliny, knihy aj platne. Oblečenie sa dá nakúpiť aj v second hande a môžete dať oblečeniu šancu na nové zážitky.
7. Načo kupovať, keď sa to dá vyrobiť doma?
Veľa vecí kupujeme zbytočne. Také čistiacie potreby, sviečky či osviežovače nielenže veľa stoja, ale veľakrát obsahujú aj nežiaduce látky. Nájdite si video návod a vyrobte si vlastný prírodný osviežovač či čistiace prostriedky do domácnosti.
8. Neplytvajte jedlom
Plánovanie jedál vám pomôže minimalizovať plytvanie potravinami. Pripravte si nákupný zoznam, nakupujte rozumne a využívajte zvyšky – zeleninové odrezky sa dajú použiť na vývar, starší chlieb na krutóny a ovocie na smoothie.
9. Chôdza je zdravá
Ak je to možné, nahraďte krátke jazdy autom prechádzkou alebo bicyklovaním. Ušetríte palivo, znížite uhlíkovú stopu a zároveň urobíte niečo pre svoje zdravie.
10. Podporte lokálne produkty
Vyberajte si potraviny a výrobky od lokálnych predajcov. Sezónne ovocie a zelenina nielenže chutia lepšie, ale majú aj menší environmentálny dopad v porovnaní s dovozom zo zahraničia. Navyše, podporíte domácu ekonomiku.
Chcete viac tipov pre harmonický a ekologický domov? Prihláste sa na odber nášho newslettera a inšpirujte sa udržateľným životným štýlom každý mesiac!
Ako na rybičky z rolky, ktoré rozvíjajú jemnú motoriku detí?
Tieto nádherné koi rybičky sú vyrobené z obyčajnej toaletnej rolky,...
Zistiť viacAko si vypestovať vlastné bylinky a zeleninu doma, aby ste si po zime doplnili potrebné vitamíny?
Zima býva zaťažkávacím obdobím pre telo a zásobu živín. Telu...
Zistiť viacZažite s nami upokojujúce ASMR organizovanie chladničky
Dokonalé usporiadanie potravín do priehradiek a jemné zvuky vytvárajú vizuálne...
Zistiť viac