5 tipov pre zdravú domácnosť
V interiéri trávime až 90 percent času. Aj keď sa to nezdá, vzduch vo vnútri môže byť viac znečistený ako vzduch vonku. Základom zdravej domácnosti je pravidelné vetranie a nastavenie správnej izbovej teploty, ktoré pomáhajú predísť vzniku plesní.
Udržujte ideálnu teplotu
Otázka, aká je ideálna izbová teplota, má viacero odpovedí podľa toho, o ktorej miestnosti hovoríme. Priestory, v ktorých sa cez deň pohybujeme, by mali byť vykurované na približne 20 °C. Nočnému spánku zasa prospieva zníženie o tri stupne. V chladnejšej spálni sa spí lepšie a je to aj zdravšie pre organizmus. Príliš vysoká teplota v byte (nad 24 °C) obmedzuje mentálnu výkonnosť, zvyšuje tepovú frekvenciu, navodzuje pocit únavy a vysušuje sliznice.
Odporúčané teploty pre jednotlivé miestnosti sú: obývačka 20 až 22 °C, spálňa 17 až 20 °C, detská izba 20 až 21 °C, kúpeľňa 22 až 24 °C, chodby 17 až 19 °C. Netreba zabúdať na to, že pocit tepla ovplyvňuje tiež relatívna vlhkosť vzduchu.
Ne(u)zatvárajte sa
Správne vetranie je jednoduchým trikom, ktorý zabezpečí zdravú domácnosť. Ako by malo vyzerať? Vetrajte minimálne trikrát denne, krátko a intenzívne – takto sa vzduch vymení bez veľkých únikov tepla. Od jari do jesene môžete okná otvoriť až na 30 minút, v zime skráťte čas na maximálne 10 minút. Nevetrajte však, keď vonku prší, zvýši sa tým vlhkosť vo vnútri.
Ak sa vám nechce sledovať optimálne podmienky pre vetranie, existujú už v súčasnosti aj iné možnosti. Napríklad výrobcovia strešných okien dnes ponúkajú inteligentné systémy pre zdravú domácnosť, vďaka ktorým už netreba myslieť na vetranie domu. Systém nepretržite vyhodnocuje údaje zo snímačov vnútornej klímy, meria hodnoty CO2, vlhkosť a teplotu. Na základe získaných údajov zabezpečí prívod čerstvého vzduchu otvorením elektricky ovládaných strešných okien.
Odstráňte lapače prachu
Textílie ako koberce, závesy, záclony či poťahy sú rajom pre roztoče a prach. Vedeli ste, že jeden gram prachu obsahuje 2-tisíc až 15-tisíc roztočov? Tie obľubujú teplo a vlhko. Pokiaľ máte v rodine alergika, vyhýbajte sa zbytočným textíliám, prípadne si zaobstarajte napríklad špeciálne koberce, ktoré nesú označenie TÜV-Siegel: Für Allergiker geeignet. Znamená to, že vyhovujú aj alergikom. Takéto behúne pri dobrej starostlivosti viažu jemný prach a znižujú jeho koncentráciu v ovzduší až dvojnásobne.
Dôležitá je tiež správna technika vysávania a vysávače s vodným filtrom, ktorý zachytáva roztoče. K dobrej kvalite vzduchu v interiéri prispejú aj centrálny vysávač, ktorý nevíri prach, a čističky vzduchu.
Obklopte sa zeleňou
Izbové rastliny dodávajú interiéru nielen útulnosť a sviežosť, ale niektoré z nich navyše dokážu čistiť vzduch a pohlcovať škodlivé látky ako amoniak, formaldehyd, benzén či trichlóretylén. Toxické výpary sa v interiéri uvoľňujú z čistiacich prostriedkov, lakov, ba dokonca aj z preglejky a syntetických vláken.
K známym „zeleným čističom“ patria napríklad potos, fikus, zelenec, dracéna, antúria, svokrin jazyk, lopatkovec alebo dnes tak obľúbený filodendrón. Ak máte v interiéri pocit ťažkého vzduchu, siahnite namiesto syntetických osviežovačov po zelenej rastlinke.
Nedajte plesniam šancu
Základom zdravej klímy je správna vlhkosť vzduchu, ktorá by sa mala pohybovať okolo 50 percent. Pokiaľ doma otvárate okná len sporadicky, pravdepodobne žijete v interiéri s príliš vlhkým vzduchom. Spoznáte to aj podľa zarosených okien, na ktorých sa zráža vodná para. Priveľká vlhkosť má za následok vytváranie plesní, ktoré sa najčastejšie objavujú na najchladnejších miestach, teda v rohoch, za nábytkom, na obvodových stenách a okolo okien.
Výskytu plesní zabránite dostatočným vykurovaním v kombinácii s dôkladným vetraním a odstránením tepelných mostov – teda miest, z ktorých uniká teplo z interiéru do exteriéru. Môžu to byť napríklad kovové prvky v múre či nedostatočne zateplené obvodové steny. Spoznáte ich podľa toho, že sú na dotyk chladnejšie a náchylnejšie k tvorbe kondenzačnej vlhkosti.
Život s domácimi zvieratami. Ako dbať o poriadok?
Existuje mnoho štúdií, ktoré potvrdzujú, že život s domácim zvieraťom...
Zistiť viacAko upratovať efektívne a zbaviť sa baktérií v domácnosti?
Harmonická domácnosť môže mať pre rôznych ľudí rôzne definície. Určite...
Zistiť viacČistenie zrkadiel dá občas zabrať
Každý vie, že jeho rozbitie prináša sedem rokov nešťastia. Nie...
Zistiť viac