Ako cvičenie pomáha zvládať stres?
V dnešnom svete, v ktorom žijeme, sa stres stal pre mnohých každodennou súčasťou. Práca, rodina a osobné povinnosti sa na nás podpisujú. Avšak existuje účinný spôsob, ako sa zbaviť stresu – pravidelným cvičením. V našom článku sa dočítate, aký vplyv má cvičenie na zvládanie stresu a ako môže začlenenie fyzickej aktivity do našej každodennej rutiny zmeniť naše duševné zdravie.
Prečo je cvičenie odbúravačom stresu?
Keď sa venujeme fyzickej aktivite, naše telo uvoľňuje endorfíny, ktoré sú označované ako hormóny šťastia alebo dobrej nálady. Tieto endorfíny interagujú s receptormi v našom mozgu a tým znižujú naše vnímanie bolesti a vyvolávajú v tele pozitívny pocit.
Prínosy cvičenia na zníženie stresu
Cvičenie pomáha regulovať kortizol – stresový hormón v tele. Pravidelná fyzická aktivita zaisťuje, že hladiny kortizolu zostanú v zdravom rozmedzí, čím sa predchádza chronickému stresu. Cvičenie podporuje lepší spánok tým, že zvyšuje trvanie aj kvalitu odpočinku, čo umožňuje telu a mysli omladiť. Pričom kvalitný spánok je kľúčový na zvládanie stresu.
Najlepšie druhy cvičenia na zmiernenie stresu
To najlepšie cvičenie na zmiernenie stresu sa, samozrejme, môže líšiť od človeka k človeku, pretože tu môžu zohrávať úlohu individuálne preferencie, úroveň kondície a zdravotný stav. Niekoľko typov cvičení sa však trvalo ukazuje ako účinných pri znižovaní stresu.
Aerobik – aeróbne cvičenie zvyšuje produkciu endorfínov a pomáha znižovať hladiny stresových hormónov.
Joga – kombinuje fyzické polohy, dychové cvičenia a meditáciu, čo podporuje relaxáciu a znižuje stres. Zlepšuje tiež spojenie mysle a tela.
Pilates – zameriava sa na silu, flexibilitu a kontrolované pohyby. To môže pomôcť zlepšiť držanie tela, znížiť svalové napätie a podporiť pocit pohody.
Tai Chi – je pomalá a jemná forma bojového umenia, ktorá zahŕňa plynulé pohyby a hlboké dýchanie. Ukázalo sa, že znižuje stres, úzkosť a zároveň zlepšuje rovnováhu a flexibilitu.
Silový tréning – napríklad vzpieranie je super cvičenie, pretože si budujeme fyzickú silu prostredníctvom silového tréningu, čo prospieva nielen nášmu telu, ale poskytuje aj pocit úspechu a prispieva k zníženiu stresu.
Cvičenie je naozaj skvelé, ale ak nie ste naučení ho mať zapojený do bežnej rutiny, tak začiatky môžu byť ťažšie.
– Odporúčame, aby ste si vytvorili cvičebnú rutinu, ktorá zapadne do vášho rozvrhu.
– Vyberte si športové aktivity, ktoré vás budú baviť, aby sa cvičenie stalo pozitívnym.
– Stanovte si realistické ciele, aby ste sa vyhli pocitu preťaženia a postupne zvyšujte intenzitu a trvanie tréningu.
– Ak sa vám cvičí ťažko samým, tak sa zapájajte do skupinových cvičení alebo tímových športov.
Začlenením pravidelného cvičenia do vašich životov si môžete posilniť vaše psychické aj fyzické zdravie a znížiť si stres. Pomôže vám lepšie zvládať výzvy každodenného života.
Objavte tie najlepšie miesta na sánkovanie na Slovensku aj v Česku
Pamätáte na tie chvíle v detstve, keď ste sa chodili...
Zistiť viacAko si upliesť deku bez ihlíc? – video
Túžite po jemnej a nadýchanej deke a v obchode ju...
Zistiť viacOdštartujte rok 2025 s predsavzatiami, ktoré naozaj vydržia
Poznáte to, každý rok si dávate predsavzatia, ktoré vám vydržia...
Zistiť viac