Ako sa vychystať a na čo nezabudnúť pred cestou do lesa?
Z vychádzok do prírody sa v posledných mesiacoch stala ešte obľúbenejšia a masovejšia aktivita. Ako sa však na cestu do lesa pripraviť tak, aby sme na nič nezabudli a neohrozili vlastnú bezpečnosť?
Jednou vecou je orientácia a správanie sa v samotnom lese – na to príde čas v neskorších článkoch. Každému výletu do lesa však predchádza fáza plánovania a balenia, ktorú neradno podceniť. Práve tá možno do najväčšej miery ovplyvní, aký zážitok si z lesa odnesieme.
Kam a kedy?
Kľúčová otázka každej cesty do lesa znie – kam presne pôjdeme? V tesnom závese nasleduje druhá – a koľko to bude trvať? Na obe otázky vedia uspokojivo odpovedať rôzne aplikácie, no kľúčové je pýtať sa ich ešte pred cestou, nie uprostred lesa s nedostatočným vybavením a zlým signálom.
Trase a dĺžke cesty totiž treba prispôsobiť tak čas, kedy vyrazíme (vo všeobecnosti platí staré známe: čím skôr, tým lepšie), aj rezervu, ktorú si necháme do zotmenia. Dôležité je tiež skontrolovať si predpoveď počasia, skúsenosti druhých turistov z rovnakej trasy a od veci nie je ani uložiť si úsek plánovanej cesty do offline mapy.
V čom?
Otázku, ktorú je takisto dobré riešiť skôr, než pár minút pred odchodom, je zoznam vecí a oblečenia, ktoré si na cestu pribalíte. Základom je pevná obuv (nie, v sandáloch ani šľapkách sa do lesa naozaj nechodí) a správne oblečenie – ideálne tzv. funkčné, ktoré nezaberie v ruksaku veľa miesta a v prípade potreby vás dokáže dostatočne zahriať.
Z ostatných predmetov je základom voda, jedlo (nie ťažké na nosenie, no s veľkou energetickou hodnotou), mobil či aspoň iné zariadenie s GPS, baterka, vreckovky, pre serióznejších turistov aj chodiace palice, nožík či zápalky a podľa obdobia aj opaľovací krém či repelent. S výnimkou naozaj kľúčových vecí by zvyšok toho, čo si na cestu pribalíte, nemal vážiť viac, než pohodlne unesiete na vlastnom chrbte.
S kým?
Hovorí sa, že úspech výletu nespočíva v tom, kam si to namierite, ale s kým sa tam vyberiete. Platí to v prípade cesty do lesa a dokonca aj v prípade, ak sa vyberiete úplne sám.
Nikdy by ste totiž nemali zabúdať na to, že o vašom výlete a približnej trase, ako i očakávanom čase príchodu, by mal vedieť aspoň jeden ďalší človek. Nešťastné podvrtnutie členka sa vám môže prihodiť aj na krátkej prechádzke lesoparkom a stručná správa, ktorú ste zanechali pred odchodom svojmu kamarátovi, vám môže napokon zachrániť oveľa viac, než len zážitok z výletu.
Objavte tie najlepšie miesta na sánkovanie na Slovensku aj v Česku
Pamätáte na tie chvíle v detstve, keď ste sa chodili...
Zistiť viacAko si upliesť deku bez ihlíc? – video
Túžite po jemnej a nadýchanej deke a v obchode ju...
Zistiť viacOdštartujte rok 2025 s predsavzatiami, ktoré naozaj vydržia
Poznáte to, každý rok si dávate predsavzatia, ktoré vám vydržia...
Zistiť viac