Ako upratovať efektívne a zbaviť sa baktérií v domácnosti?

Harmonická domácnosť môže mať pre rôznych ľudí rôzne definície. Určite sa však zhodneme na tom, že by mala byť čistá a uprataná. Ako efektívne upratovať, aby sme s mopom a handričkou netrávili priveľa času a zároveň zbavili domácnosť baktérií?

Tajomstvo čistej domácnosti znie veľmi jednoducho – upratovať priebežne a veci pravidelne vytrieďovať. Cielené zbavovanie sa vecí je dokonca trendom, ktorý sa ujal po celom svete – nazýva sa decluttering (clutter znamená neporiadok či haraburdy). Jeho princípom je pretriedenie šatníka a darovanie vecí, ktoré sme už dlhšie nevytiahli zo skrine a rovnako zbavenie sa ostatných vecí, ktoré už neplnia svoj účel. Áno, aj spomienkových predmetov v tej krabici pod posteľou, ktorá nikomu nezavadzia. Čím menej bude totiž náš domov zaprataný, tým jednoduchšie a rýchlejšie ho vyčistíme. Plochy bez zbytočností robia priestor „uhladenejším“ a upratanejším. A od čistej domácnosti je len krok k zdravej domácnosti.

Ako upratovať rýchlo a efektívne?

Efektívne upratovanie má svoje pravidlá – vyžaduje si systém a rýchlosť. Vyčleňme si na každú miestnosť 10 až 15 minút, počas ktorých odpraceme z dohľadu neporiadok, poutierame prach z nábytku aj parapiet, umyjeme sanitu či drez a nakoniec povysávame a umyjeme podlahu. Začínať by sme mali v rohu izby, posúvame sa v smere hodinových ručičiek. Teda od zadnej časti až ku dverám. Na prach je ideálna handrička z mikrovlákien, nie prachovka, ktorá ho len rozptýli po miestnosti. Platí, že každej plochy by sa mala handrička dotknúť raz, nemusíme ňou prechádzať stále po tom istom mieste a zbytočne opakovať pohyby.

Aké chyby najčastejšie robíme pri upratovaní?

  • Nedodržiavame správny smer. Upratovanie by sa malo začínať zhora nadol. Je to logické, pretože prach z poličiek a vyššie položených vecí padá na zem. Začnime preto povrchom skríň a pokračujme nižším nábytkom až k zemi.
  • Čistiaci prostriedok neaplikujeme na hubku alebo handričku. Takto, priamo na povrchu, ho len rozotrieme vo veľkom množstve a ten môže zostať lepkavý – rýchlejšie sa na ňom usadí prach.
  • Na upratovanie používame handričky zo starého vyradeného oblečenia. V tomto prípade sa oplatí investovať do materiálov, ktoré nezanechávajú vlákna a nenasiaknu toľko čistiaceho prostriedku.
  • Míňame priveľa čistiaceho prostriedku. Mnohí si myslia, že čím viac prostriedku použijú, tým viac baktérií zabijú. Výpary niektorých agresívnych čistiacich prostriedkov však môžu dráždiť dýchacie cesty alebo byť toxické. Čím viac prostriedku minieme, tým viac sa obklopujeme škodlivými chemickými látkami.
  • Miešame rôzne druhy čistiacich prostriedkov. Niektoré zložky spolu môžu zreagovať a ohroziť naše zdravie, napríklad chlórové bielidlo s alkoholom, amoniakom a octom. Zredukujme radšej počet čističov. Ideálnym riešením je vysoko účinný univerzálny čistiaci prostriedok z netoxických a ľahko biologicky odbúrateľných látok.

Pri upratovaní bez obáv môžeme používať aj kuchynské utierky či toaletný papier z recyklovaného papiera. Recyklovaný papier prechádza procesmi čistenia a je rovnako hygienicky čistý ako ten, ktorý je vyrobený z celulózy.

Boj s baktériami

Pravidelné upratovanie by sa aspoň raz za týždeň malo spájať s použitím dezinfekcie. Najväčšie riziko prenosu baktérií hrozí v kuchyni, v kúpeľni a na toalete. V kuchyni na nás číha salmonela v surových vajciach, E.coli na surovom mäse či Listeria v mäkkých syroch. Vlhké prostredie kúpeľne je zase živnou pôdou pre vírusy chrípky, rhinovírusy a rotavírusy.

Okrem antibakteriálnych obrúskov a sprejov sú v týchto častiach domácnosti dobrými pomocníkmi papierové kuchynské utierky. Nahradia klasické látkové (v ktorých sa zvyknú množiť baktérie) napríklad pri zotieraní zvyškov zo stola či pri dezinfekcii pracovnej plochy po každej príprave jedla. Zároveň sa dajú kompostovať, takže šetria prírodu. Ak chceme byť pri ničení baktérií naozaj dôkladní, nesmieme zabúdať na pravidelnú dezinfekciu kľučiek na dverách a úchytiek na skrinkách.

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: domácnosť upratovanie tipy dezinfekcia baktérie
Ďalšie články

Život s domácimi zvieratami. Ako dbať o poriadok?

Existuje mnoho štúdií, ktoré potvrdzujú, že život s domácim zvieraťom...

Zistiť viac

Čistenie zrkadiel dá občas zabrať

Každý vie, že jeho rozbitie prináša sedem rokov nešťastia. Nie...

Zistiť viac

Ako naučiť deti poriadku?

Udržať poriadok v domácnosti s malými deťmi je jednou z...

Zistiť viac

Bylinky – chutná a užitočná dekorácia

Bylinky v kuchyni sú chutnou aj užitočnou dekoráciou. Veď čo...

Zistiť viac