Čuch je jedným zo základných ľudských zmyslov a vôňa je v živote človeka čímsi výnimočným. Aj keď si to neuvedomujeme, práve vôňa nám vie pripomenúť určitý okamih v živote či konkrétnu osobu s ňou spojenú. 

Každá jedna domácnosť na tomto svete má svoju špecifickú vôňu. Teraz sa možno začudujete, pretože vôňu vášho domova už pravdepodobne necítite. A to je normálne. Ľudský nos si na každodennú vôňu doslova zvykne a prestane ju vnímať. Rovnako tak je to s parfumom. Ten, ktorý nosíte na krku už roky ani nevnímate, no okolie vám pokojne môže parfum pochváliť. Rovnako tak je to s vôňou domácnosti. Všimli ste si, že ak prídete k niekomu na návštevu, okamžite zacítite vôňu ich domácnosti? Niektorá môže byť dokonca tak príjemná, že nad ňou budete premýšľať aj po odchode. A niektorá vám, samozrejme, nemusí ulahodiť. 

Nejdeme sa pýtať, ako hodnotíte vôňu vášho domova vy, ale pozrieme sa na určité možnosti, podľa čoho vybrať vôňu do domácnosti. Sila prírody je nekonečná a práve z nej môžeme čerpať aj vône. Či už veríte na aromaterapiu alebo nie, bylinky a rôzne plodiny majú skutočne svoje preukázateľné účinky, preto sa nimi môžete aspoň inšpirovať:

  • Levanduľa a harmanček poskytujú úžasné chute v podobe čaju, ale aj vôní, ktoré upokojujú a znižujú stres. Levanduľa sa používa dokonca aj pri bolestiach hlavy a v neposlednom rade aj na prevoňanie šatníka a vnútorných priestorov skríň. Zaveste jedno vrecko sušených kvetov levandule k posteli a budete spať o niečo lepšie.
  • Rovnaký efekt pokojného spánku poskytuje aj jasmín. Má príjemnú sviežu vôňu a nepoznáme človeka, ktorému by táto vôňa prekážala. Klinček máme spojený väčšinou s Vianocami, no jeho účinky sú podľa aromaterapie najmä utlmujúce. Potláča bolesť zubov alebo tlmí napätie po športovom výkone.
  • Klinček sa však hodí na prevoňanie bytových priestorov a najmä v zimnom období ho môžete pokojne skombinovať s kúskami pomaranča.
  • Mäta prieporná je bylinka, z ktorej si uvaríte vynikajúci čaj, ale takisto osvieži váš interiér. Upokojuje myseľ a znižuje úroveň stresu.

Z týchto, ale aj mnohých iných bylín, korenín či ovocia si môžete pripraviť aj vlastné osviežovače vzduchu. Vyhnete sa tak chémii v domácnosti a arómy môžete po čase meniť podľa nálady. Návod je pritom úplne jednoduchý. Stačí vám malá sklenená nádobka, v ktorej zmiešate esenciálny olej, alkohol a vodu. Do nádobky ponorte napríklad bambusové alebo trstinové paličky a aróma sa začne onedlho šíriť sama.

Na záver ešte dodáme, že základom voňavej domácnosti je najmä čistota. Pravidelne vetrajte, vynášajte koše a vysávajte. Až vtedy preniknú vašim domovom naozaj všetky vône a stanú sa príjemnými. Na záver ešte dodáme, že základom voňavej domácnosti je najmä čistota. Pravidelne vetrajte, vynášajte koše a vysávajte. Až vtedy preniknú vašim domovom naozaj všetky vône a stanú sa príjemnými.

Ďalšie články

Spoznajte vianočné tradície z celého sveta

Vianoce sú jedným z najkrajších sviatkov roka, ktorý spája rodiny,...

Zistiť viac

Ako si vyrobiť originálne labute na vianočný stromček? – video

Vyrobiť si elegantné labute zo šišiek, ktoré budú originálnou ozdobou...

Zistiť viac

Ako pripraviť váš domov na návštevu?

Príchod hostí je vždy udalosťou, ktorá si vyžaduje určitú prípravu....

Zistiť viac