Ako zatočiť s nádchou?
Kde nechodí slnko, tam chodí lekár. Staré známe príslovie, ktoré je priam typické pre sychravé a takmer vždy zamračené počasie. Jeseň je už v plnom prúde, čoho následkom býva nádcha a prechladnutie, v horších prípadoch chrípka. Existujú účinné opatrenia, ako sa im vyhnúť, aj ako ich zahnať. No nielen o tomto sa dnes dočítate…
Chlad, dážď aj vietor vonku, sucho a prehriate priestory vo vnútri. Vaša imunita je na nule a telo dostáva poriadne zabrať v práci, starostlivosťou o deti, domácnosť… Lepšie podmienky pre vznik vírusových ochorení neexistujú. Ani sa nenazdáte, kýchate na všetky svetové strany a do nákupného košíka hádžete zásoby papierových vreckoviek.
Vírusy, vitajte!
Gratulujeme. Zrejme ste chytili jeden z 200 vírusov, ktoré spôsobujú prechladnutie. Tieto potvorky sa šíria predovšetkým vzduchom i dotykom, tzv. kvapôčkovou infekciou. Väčšinou sa však prenášajú pri dlhodobejšom kontakte s ľuďmi. Je preto veľmi dôležité, aby ste si pri kýchaní kryli ústa aj nos vreckovkou a zamedzovali tak ich šíreniu do okolia.
Podľa lekárov prepukne prechladnutie do 48 hodín od nakazenia, takže viete takmer vždy presne určiť, kde ste ich chytili. Jeho príčinou však môže byť aj klimatizácia, prievan, málo pohybu…
Vedeli ste, že…
… ochorenia môžu mať aj psychické pozadie? Ľudia prežívajúci stres alebo napätie bývajú menej odolní voči prechladnutiu. Ak „máte niečoho po krk“, môžu sa objaviť bolesti v hrdle. Zachrípnutím trpia zasa ľudia, ktorí druhým „nemajú čo povedať“. Ak vám nejaká osoba dlhodobo prekáža a vnútorne vás to ubíja, začnete kýchať ako prejav „Drž sa odo mňa ďalej“. Nádchu dokonca môžu v niektorých prípadoch spôsobovať aj stavy, keď ste jednoducho smutný, pretože znižujú priechodnosť vašich horných dýchacích ciest.
Nádcha je jedným z prvých príznakov prechladnutia. Ak ste zostali len pri nej, ste šťastný človek. Zväčša totiž po nej nasleduje bolesť hrdla, celého tela a keď stúpne aj telesná teplota, môžete začať skloňovať slovo chrípka.
Nádcha je sprevádzaná kýchaním. Spôsobuje ho podráždenie nosovej sliznice vonkajším podnetom, okrem spomínaných bacilov to môže byť aj prach či peľ. Po kontakte so sliznicou vyšle nos mozgu správu, že sa má dráždivého návštevníka zbaviť.
Tip pre vás: Plný nos a jeho neustále čistenie si často vyžiada aj svoju daň v podobe podráždenej a začervenanej pokožky. Na trhu našťastie existujú aj také papierové vreckovky, ktoré sú k tomuto citlivému miestu veľmi šetrné. Napríklad vďaka tomu, že obsahujú výťažky z bambuckého masla.
O samotnom kýchaní je známych hneď niekoľko zaujímavých faktov:
- Kýchnutie môže dosiahnuť rýchlosť až 160 km/hod.
- Počas spánku nekýchate, pretože tak ako vy, aj vaše nervy spia.
- Spôsob, akým kýchate, môže napovedať, akou ste osobnosťou. Podľa americkej štúdie z vás hlučné a agresívne kýchnutie robí extroverta a otvoreného človeka. Naopak tichým kýchnutím sa prejavuje vaša plachosť a potláčanie emócií.
- Ak si kýchnete, môže sa zmeniť rytmus vášho tepu.
- Aj keď sa akokoľvek budete snažiť, počas kýchnutia nedokážete mať otvorené oči.
- Najdlhší rekord v kýchaní zaznamenala Donna Griffiths z Anglicka, ktorá sa trápila nepretržite 978 dní.
Bojovníci proti nádche
Vráťme sa ale k nádche samotnej. Ak je spôsobená prechladnutím, nie alergickou reakciou, existuje niekoľko osvedčených babičkiných receptov, ktoré vám uľavia. Med, citrón a zázvor netreba predstavovať. Sú v podstate niečo ako „povinná výbava“ v kuchyni počas chladnejších dní a pri prvých prejavoch nádchy. My vám však dáme aj ďalšie tipy, ako sa neželaných bacilov vo vašom tele zbaviť.
Mamičkina polievka nielen na dušu
Kto by odmietol dobrý kurací vývar ako od mamičky? Vo chvíli, keď sa cítite pod psa, asi nikto. Skvelá kuracia polievka pohladí nielen telo, ale aj dušu. A ak do nej pridáte aj trochu tabasca, chilli papričiek alebo roztlačený cesnak, polievka vás zahreje tým správnym spôsobom a navyše vám uvoľní hlieny.
Naparujte sa
Upchatému nosu uľaví aj inhalácia. Dajte si do hrnca zovretú vodu, prehoďte cez hlavu uterák, dýchajte nosom a vydychujte ústami. Pokiaľ chcete účinok inhalácie umocniť, pridajte do vody morskú soľ, pár kvapiek eukalyptového oleja a zázraky robí aj echinacea.
Odpočinok nadovšetko
Nič telu neprospeje viac, ako oddych. Vypnite telefón, odpojte sa od sociálnych sietí a schovajte sa pod deku. Zabúdať by ste nemali ani na pitný režim, horúcim zázvorovým čajom určite nič nepokazíte.
Keď len cesnak nestačí
Do boja proti nádche môžete nasadiť aj ďalší aromatický liek – cibuľu. A to hneď na niekoľko spôsobov. Môžete ju nakrájať a vdychovať, až kým vás nerozplače. Cibuľový sirup (cibuľa s medom) vám zasa pomôže potlačiť kašeľ . Stará mama by vám isto poradila napchať si ju do bavlnených alebo vlnených ponožiek a nechať pôsobiť celú noc. A ak vám nič z ponúkaných možností „nešmakuje“, odporúčame vám uvariť si cibuľovú polievku.
Liečivá sila byliniek
Naša matka zem nám ponúka celú plejádu pomocníkov z lona prírody, ktoré sú prínosom pri liečbe prechladnutia. Mäta, medovka, baza, skorocel, echinacea, šalvia, rumanček, fenikel, … Bylinky proti nádche sú veľmi ľahko dostupné či už v lekárni alebo vo vašich záhradkách.
Alternatívne metódy
Na záver vás možno trochu prekvapíme. Na boj proti nádche a prechladnutiu sa zvykne používať aj viacero netradičnejších spôsobov.
Pri prvých príznakoch nádchy napríklad vdychujte nosom práškový vitamín C. Na baktérie pôsobí takmer okamžite, zmieriť sa musíte už len so štípaním nosovej sliznice. Okrem toho ako prevencia funguje i pravidelné milovanie sa. Ľudia, ktorí sa milujú aspoň jedenkrát týždenne, majú vyššiu hodnotu molekúl, ktoré sú nápomocné pri ochrane sliznice pred zárodkami choroby.
Vírusov sa zbavíte aj vďaka sušiču vlasov. Áno, dobre čítate. Prieskum vo Veľkej Británii totiž ukázal, že ľudia, ktorí dýchali teplý vzduch, mali o polovicu menej príznakov nádchy ako tí, čo dýchali vzduch izbovej teploty. 20 minút na strednom stupni údajne urobí svoje. A ani akupresúra nemusí byť na zahodenie pri liečbe nádchy. Skúste zatlačiť na kútiky oboch očí a pridať môžete aj dva prsty na miesto, kde sa nosné dierky stretávajú s hornou perou. Pre zástancov tejto metódy je akupresúra skvelý spôsob, ako sa zbaviť nielen upchatého nosa.
Internet je plný osvedčených tipov na potlačenie nádchy a prechladnutia. Pravdou však ostáva, že každý z nás je jedinečný a na každého z nás môže účinkovať niečo iné. Pevne však veríme, že tipy z nášho článku nebudete musieť testovať, lebo choroby sa vám budú oblúkom vyhýbať. 🙂
Máte doma prváčika? Viete, čo všetko potrebuje na začiatok školského roka?
Prvý školský deň nie je pre nikoho jednoduchý. A teraz...
Zistiť viacKašľať na poriadok alebo Kam na výlet?
Možno to poznáte aj vy. Ráno vstanete, idete do práce,...
Zistiť viacSlzy smútku i šťastia
Každé novorodené bábätko zaháji svoj život prenikavým plačom. V prvých...
Zistiť viacPrestierame na romantickú večeru
Bytom sa vznáša vôňa čerstvo uvareného jedla a hrá príjemná...
Zistiť viac