Čakáte návštevu? 7 tipov, ako byť dobrým hostiteľom
Čakáte návštevu, alebo pripravujete slávnostný obed pre hostí? Okrem chutného jedla a domácnosti bez jedinej smietky očaríte svojich hostí týmito detailmi, ktoré by ste rozhodne nemali zanedbať.
1. Dobrý dojem spravte už na začiatku – vešiak plný búnd, na ktorom nie je miesto pre zvršky hostí nepôsobí práve najlepšie. Pripravte im aj ich vlastné papučky, najmä ak máte chladnú podlahu, a uvoľnite miesto na ich topánky. Vo vstupnej chodbe nezabúdajte na príjemnú vôňu, ktorú dodajú aróma difúzory, katalytické lampy alebo bytové parfumy.
2. Doplňte zásoby – vôňa a čistota sa spájajú aj s hygienickým zázemím. Aj keď ho hostia možno nenavštívia, jeho čistota je rovnako dôležitá ako chuť servírovaného jedla. Samozrejmosťou v kúpeľni a na toalete by mali byť čistý uterák na ruky, plný dávkovač tekutého mydla, dostatočná zásoba toaletného papiera aj hygienických obrúskov a smetný kôš.
3. Buďte detektívom – zistite si o svojich hosťoch detaily ohľadom ich stravovania a prípadných potravinových alergií. Veľmi rozšírené sú dnes vegetariánstvo či vegánstvo, takže nie je vylúčené, že sa u vás raz za čas objaví aj takýto hosť. Vegetariánskymi verziami jedál nielenže zabodujete u tých, ktorí mäso nejedia – určite ocenia toto vaše gesto – ale zároveň sa vyhnete faux pas v podobe „pitvania“ jedla či dokonca toho, že niektorý hosť zostane hladný.
4. Skryte spolubývajúcich – aj keď ich vy zbožňujete, pre návštevy nemusia byť domáci miláčikovia príjemnými spoločníkmi. Mačacie či psie chlpy na pohovke alebo nebodaj jedálenskom stole odradia nielen alergikov. Vyhraďte zvieratkám počas návštevy ich vlastnú miestnosť. Nie je totiž nič nepríjemnejšie ako pes žobrajúci o jedlo pod stolom počas spoločného obeda alebo mačka vyhrievajúca sa na konferenčnom stolíku vedľa misy s chlebíčkami.
5. Naštudujte si etiketu – dodržiavanie etikety stolovania nie je strojenosť ale slušnosť. Vedeli ste napríklad, že pri spoločenskom stolovaní sa nepraje „dobrú chuť“ a jesť začína vždy žena alebo najváženejšia osoba pri stole? Slávnostný obed sa nezaobíde bez prestretého stola, ktorý môžete doplniť o vázy na kvety, ktoré prinesú hostia. Pozor na ich umiestnenie, aby si oproti sediaci videli do tváre. Ďalším pravidlom je, že za stôl si usadá prvý hostiteľ, ktorý zároveň od neho aj vstáva ako prvý.
6. Majte všetko po ruke – ak nechcete tráviť viac času v kuchyni ako s návštevou, majte všetko nachystané vopred, ideálne na prenosnom servírovacom stolíku. Môžete z neho návšteve ponúknuť dochucovadlá či cukor do kávy po dobrom obede. Ušetríte tým zároveň miesto na stole. Mimochodom, jedálenský stôl nemusíte zakrývať obrusom, ak je z masívneho dreva, nechajte vyniknúť jeho krásu a zvoľte kusové prestieranie zladené s farbou obrúskov.
7. Inšpirujte sa hoteliermi – ak dopredu viete, že niekto z vašich hostí prespí, skúste ich prekvapiť milou drobnosťou. Či už to bude malá čokoládka na vankúši, kôš s obľúbeným ovocím alebo džbán s vodou na nočnom stolíku, v ľuďoch tým zanecháte dobrý dojem. Umiestnite na chodbu tlmené ambientné svetlo v prípade, že by návšteva v noci potrebovala použiť toaletu. Pokiaľ pod svojou strechou hostíte fajčiara, toleranciu preukážete tým, že mu pripravíte na balkóne alebo terase popolník, prípadne jeho náhradu.
Vytvorte si luxusnú výzdobu z papierových obrúskov
Sviatočné obdobie sa pomaly vkráda do našich domácností. Atmosféra silnie...
Zistiť viacZatočte s vírusmi: Ochrancov imunity hľadajte v prírode
Jeseň sa tento rok veľmi netrpezlivo prihlásila o slovo. Leto...
Zistiť viacZískajte z levandule to najlepšie
Posledné roky zaznamenávame akýsi návrat k poctivým plodinám a výrobkom....
Zistiť viacZ histórie vreckoviek
Nech zdvihnú ruku tí, čo nepovažujú vreckovky za samozrejmosť. Sú...
Zistiť viac