Estrogén – hormón, bez ktorého by sme neboli ženami?
Predstavte si, že estrogén je akýsi pilot vášho každodenného života. Tento hlavný ženský hormón riadi váš menštruačný cyklus aj mozgovú činnosť a ovplyvňuje psychickú vyrovnanosť. Majú ho v tele všetky ženy a v oveľa menšej miere aj muži. Čo sa stane, keď sa jeho množstvo zmení?
Kedy nám v tele môže chýbať?
Nízka hladina estrogénu môže nastať ak máte syndróm polycystických vaječníkov. Ide o pomerne častý zdravotný problém u žien vo veku od 15 do 44 rokov a spôsobuje hormonálnu nerovnováhu. Tento hormón nám klesá aj po pôrode a v období laktácie. Práve táto hormonálna zmena pomáha stimulovať produkciu mlieka a zabraňuje ovulácií. Ďalším z dôvodov je menopauza alebo odstránenie vaječníkov. Pozor tiež na nedostatočný príjem živín a nízke percento tuku, kedy telo prestane produkovať estrogén. Tento stav býva u žien trpiacich anorexiou alebo u žien, ktoré majú nadmernú telesnú aktivitu. Estrogén vám môže chýbať aj pri chronickom ochorení obličiek, poruche štítnej žľazy a problémoch s hypofýzou.
Čo nastane, ak nám chýba?
Jeho nedostatok spôsobuje bolesti hlavy, zmeny nálad, čo môže viesť až k depresívnym poruchám, únavu a problémy so sústredením, poruchy spánku, nepravidelný menštruačný cyklus, nadmerné potenie, návaly tepla, vypadávanie vlasov, zhoršenie pleti, stratu libida, infekcie močových ciest, či zvýšenie telesnej hmotnosti.
Ako si ho zvýšiť?
Množstvo estrogénu neustále kolíše, rozmedzie jeho optimálnej hladiny v ženskom tele je 43 – 180 pg/ml. Hladinu estrogénov vám zistia pri odberoch krvi. Ženám s nízkou hladinou estrogénu sa väčšinou navrhne liečba v podobe hormonálne substitučnej terapie – podávanie vysokých dávok estrogénu. Alebo vám lekár jednoducho predpíše lieky, ktoré stabilizujú hodnoty vašich hormónov.
Strava
Hodnoty estrogénu však môžete zvýšiť aj zmenou životného štýlu. Čiže klasika – jedzte ovocie a zeleninu, nezabúdajte na obilniny, strukoviny, semená a dodržiavajte pitný režim.
Hormonálna jóga
Isté prvky z cvičenia jógy stimulujú vaječníky, štítnu žľazu, hypofýzu a nadobličky a obnovujú tvorbu telu vlastných hormónov. Aj pravidelným cvičením dokážete hladinu estrogénu výrazne zvýšiť.
Bylinky
K prírodnej liečbe patria aj bylinky ako ďatelina lúčna, ploštičník hroznatý, šalvia lekárska, ľubovník bodkovaný, vitex jahňací, pupalka dvojročná alebo hloh obyčajný.
Hormóny v ženskom tele sú pomerne komplikovanou témou. No už viete, že ich hladinu by ste mali sledovať, aby ste mali pokojný a harmonický život.
Ako si čo najviac užiť vianočné trhy?
Vianočné trhy sú jednou z najkrajších a najmagickejších súčastí adventného...
Zistiť viacTipy na zlepšenie komunikácie a prehlbovanie vzťahu počas chladnejších mesiacov
Chladné mesiace sú výbornou príležitosťou na to, aby sme sa...
Zistiť viacŠpecialistka na výživu Veronika Hanáková: „Je normálne zlyhať, sme ľudia, nie stroje“
S príchodom chladnejších dní a skracujúcim sa denným svetlom často...
Zistiť viac