Hitom ekologickej domácnosti je kompostér s dážďovkami. Ako sa oň správne starať?
Takzvaný vermikompostér, v ktorom sa o rozklad organického odpadu starajú kalifornské dážďovky, sa za krátky čas stal hitom domácností. Ak medzi nimi ešte nie ste alebo potrebujete zahnať prvotné obavy, ste na správnom mieste. Bytové kompostovanie totiž nie je žiadny strašiak. Na úvod stačí poznať zopár tipov.
Na začiatok
Po výbere kompostéra a miesta, kam ho umiestnite (ideálne do kuchyne alebo na chodbu, kde sa teplota drží v rozmedzí od 5 do 30 stupňov), je na rade jeho úvodné zariadenie. Ešte pred dážďovkami by ste doň mali vložiť niekoľko centimetrovú podstielku z kartónov, novín či slamy. Tú treba mierne navlhčiť, utlačiť a až na ňu opatrne umiestniť hlavné hviezdy – dážďovky.
V tomto prípade sa určite neoplatí hrabať sa v zemi a zbierať si dážďovky vo vlastnej réžii. Kalifornské dážďovky, ktoré sú pre vermikompostéry určené, vás vyjdú na zopár eur a sú schopné skonzumovať niekoľkonásobne viac odpadu.
Čo dnu a čo von?
Podstatou vermikompostéra je recyklácia bioodpadu, ktorý je stravou pre dážďovky. V preklade ide o všetky kuchynské zvyšky rastlinného pôvodu, ktoré ste predtým tepelne neupravili ani nedochutili. Takýto bioodpad by ste dážďovkám mali servírovať nakrájaný na čo najmenšie kúsky, predhnitý a po dávkach. Okrem kompostéra by ste si preto mali zaobstarať aj nádobu na bioodpad, z ktorej ho budete dážďovkám dávkovať. Ak im ho naraz prisypete príliš veľa, celý biosystém tým zabrzdíte a môže sa stať, že so zakladaním kompostéra budete musieť začať odznova.
Keďže vermikompostér je živý biosystém, okrem vkladania z neho budete čosi aj vyberať. Toto čosi má dve zložky – hnojivo a takzvaný dážďovkový čaj – obe sa vytvoria už po niekoľkých týždňoch po založení kompostéra a obe vedia byť pre domácnosť veľmi užitočné. Množstvo kompostu závisí od počtu dážďoviek a frekvencie ich kŕmenia a využiteľný je tak na prihnojovanie, sadenie nových rastlín (po zmiešaní s obyčajnou hlinou), ako aj na výrobu výluhu, ktorý je vhodný ako postrek. Červičí čaj (tekutinu plnú živín, ktorú kompostér hromadí vo svojej najspodnejšej časti) môžete tiež využiť na prihnojovanie – stačí, ak ju zriedite s vodou v pomere 1:10.
Riešenie problémov
Azda najčastejšou obavou spojenou s vermikompostérom je prítomnosť mušiek. Tým sa vo vlhkom a tmavom prostredí kompostéra páči, no existujú spôsoby, ako im v prístupe doň efektívne zabrániť. Tým prvým je dôsledne ho zatvárať a druhým nesypať bioodpad na vrch, no mierne ho zahrabať pod vrchnú vrstvu a bližšie k dážďovkám.
Občasným problémom bytových kompostérov býva aj pleseň či prekyslenie. Zatiaľ čo tvorba plesne na povrchu je úplne prirodzená a zbaviť sa jej dá zakopaním hlbšie do zeme, prekyslenie si žiada náš zásah. Zvyčajne prichádza vtedy, keď dážďovkám doprajeme priveľa zvyškov kávy či iných kyslých dobrôt. Kyslosť by sme v takomto prípade mali vyrovnať niečím zásaditým – napríklad rozdrvenými škrupinami z vajec.
Sú vám ekologické témy blízke? Otestujte si svoje vedomosti o udržateľnosti v našom EKO kvíze!
Objavte tie najlepšie miesta na sánkovanie na Slovensku aj v Česku
Pamätáte na tie chvíle v detstve, keď ste sa chodili...
Zistiť viacAko si upliesť deku bez ihlíc? – video
Túžite po jemnej a nadýchanej deke a v obchode ju...
Zistiť viacOdštartujte rok 2025 s predsavzatiami, ktoré naozaj vydržia
Poznáte to, každý rok si dávate predsavzatia, ktoré vám vydržia...
Zistiť viac