Hygiena našich štvornohých priateľov
Hovorí sa, že psík je najlepším priateľom človeka. Oddane na vás bude čakať, zakaždým sa teší, keď sa vrátite domov a môžete sa mu sťažovať, koľko chcete, nikdy vám nebude oponovať. Možno neberieme psíka venčiť my, ale on berie nás. Aby sme sa na chvíľu prešli a vyvetrali hlavy od každodenných ruchov života. A takýto priateľ si predsa zaslúži našu starostlivosť aj v podobe hygieny.
Kúpanie
Je rozdiel, ak máte psíka na dvore alebo v byte. Pes, ktorý žije na dvore, potrebuje kúpanie tak 3 až 4-krát ročne, ten v byte zase každé 2 mesiace. Pred tým sa uistite, či máte správny šampón na konkrétny typ srsti a či nie je po expirácii. Pri kúpaní dávajte pozor na základnú vec, aby psíkovi nenatiekla voda do uší a očí. Uši môžete chrániť napríklad vatovými tampónmi a oči mu zakryte vlastnou dlaňou. Psíka vždy sprchujte od hlavy až po chvost, pričom si dajte záležať, aby sa voda dostala naozaj až ku koži. Po kúpaní má psík nutnú potrebu sa otriasť, preto mu môžete vo vani zatiahnuť záves a počkať, kým tak urobí. Priložením uteráka ho jemne osušte a rovnako môžete použiť fén s príjemnou teplotou. Ak má psík kožné problémy, určite kúpanie a výber šampónu skonzultujte s veterinárom.
Kartáčovanie
Rovnako tu platí, že bytové mestské psy si vyžadujú častejšie kartáčovanie ako tie na rodinnom dvore. Krátkosrsté plemená kartáčujeme asi raz do týždňa a dlhosrsté čo najčastejšie, najlepšie každý deň. Kartáčovanie zvyšuje lesk a kvalitu srsti. Doba pĺznutia môže ísť niekedy pekne na nervy, keď máte pocit, že chlpy sú snáď aj vo vašej káve, no pravidelným vyčesávaním minimalizujete poletovanie chlpov vo vzduchu. Psíka vyčesávajte od hlavy až po chvost, nezabudnite na brucho a labky. Pokiaľ je kartáčovanie problémom a psík sa vrtí, môžete použiť kondicionér na ľahšie rozčesávanie chlpov.
Zubná hygiena
Aj psíkovia mávajú zubný kameň, ktorý im spôsobuje obnaženie koreňov zubov a infekciu ďasien. Pre štvornohých maznáčov existujú špeciálne prípravky na čistenie zubov, ale pomôcť si môžete aj roztokom sódy bikarbóny, brúsnou pastou alebo polovicou citrónu. Občas môže byť problém s čistením zubov, najmä keď na to nie je psík zvyknutý od mala. Snažte sa byť preto efektívni a rýchli, venujte sa vonkajšej aj vnútornej strane zubov.
Pazúriky
Toto je asi najchúlostivejšia časť starostlivosti o psíka. Mnoho majiteľov psov túto činnosť necháva na veterinára alebo salóny. Používajte ale vždy špeciálne nožnice na strihanie pazúrov a snažte sa pazúr odstrihnúť, nie zlomiť. Živá ružová časť pazúra sa nikdy nestrihá. Ak tak spravíte, psík pocíti bolesť a pazúr začne aj krvácať. Strihanie pazúrov potrebujú najmä bytové mestské psy, tie pri rodinnom dome si ich zväčša obrusujú o betón a rôzne iné povrchy, takže sa môže stať, že strihanie vôbec nebudú potrebovať.
Na bežné utieranie mokrej srsti a labiek napríklad po venčení môžete použiť aj naše utierky Harmony Pet Expert. Dvojvrstvové utierky napustené neutralizačnou zložkou eliminujú pachy, čo oceníte najmä pri bytových psíkoch. Rovnako ich môžete použiť ako podložku na ležanie, po kúpaní alebo na vysušenie zbytkov moču z podlahy.
Palacinky s jablkovou plnkou
Predstavte si vôňu jemných palaciniek, ktoré sa na tanieri spájajú...
Zistiť viacAko si vyrobiť papierového ježka? – video
Vyrobte si s deťmi jednoduchého ježka, ktorý vám rozjasní jeseň....
Zistiť viac