Hygiena rúk: Ako si ich správne umývať a čím utierať?

V októbri si pripomíname Svetový deň umývania rúk. Takáto hygiena rúk je na prvý pohľad jednoduchý úkon, ktorý automaticky praktizujeme niekoľkokrát za deň. Ak však umývanie podceníme, koledujeme si o problém. Ako si správne čistiť ruky a ako často siahnuť po mydle? Platí úmera čím častejšie, tým lepšie?

Nevidíme ich a predsa sú všade okolo – väčšina baktérii a mikróbov, s ktorými sa stretávame, sa nachádza na neživých objektoch. Za najväčší zdroj baktérií ľudia považujú sociálne zariadenia, pravdou však je, že oveľa viac baktérií sa nachádza na kľučkách dverí, rukovätiach nákupných košíkov, na jedálenských lístkoch v reštauráciách či na telefónoch a klávesniciach.

Vyhnúť sa im nedokážeme, môžeme však zamedziť vzniku infekcie, ktorú by mohli spôsobiť. A nemusí to byť práve v štýle seriálového Adriana Monka, ktorý zásadne nepodáva ruku pri zoznamovaní (na jednom prste ľudskej ruky sa nachádza až 12 tisíc baktérií) a má vždy so sebou zásobu hygienických obrúskov. Bežnému zdravému človeku postačí pravidelné a hlavne správne umývanie rúk vodou a mydlom.

Hygiena ako samozrejmosť

Dobré hygienické návyky sú v prevencii proti chorobám veľmi dôležité. Napríklad taká žltačka (konkrétne hepatitída typu A) dostala prívlastok „choroba špinavých rúk“. Hygiena rúk by mala byť samozrejmosťou po použití toalety, pred varením, pred jedlom, po návrate domov, po práci s pôdou či po hladkaní domácich miláčikov. Ak máte doma malé bábätko, umývanie rúk je na mieste aj pred manipuláciou s dieťatkom a po výmene plienky.

Presný počet umytí rúk za deň nikto pevne nestanovil, okrem spomenutých príležitostí sa odporúča umyť si ruky aj vtedy, keď máte pocit, že to potrebujete. Ak však náhodou patríte medzi 2,5 % populácie s obsedantno-kompulzívnou poruchou, časté a dlhé umývanie rúk u vás nie je spôsobené skutočnou potrebou, ale nutkavými myšlienkami.

Ako na správne umývanie rúk?

  • Zložte si z rúk náramky, retiazky a prstene – znižujú účinnosť umývania a dezinfekcie rúk.
  • Použite teplú vodu a mydlo – ruky umývajte 30 sekúnd.
  • Nevynechajte žiadnu časť dlane, chrbát rúk, priestor medzi prstami a pod nechtami.
  • Na vysušenie je najvhodnejší jednorazový obrúsok, doma môžete použiť aj uterák, ktorý pravidelne vymieňate.
  • Celá procedúra by mala trvať 40 až 60 sekúnd.

Dôležité je nielen umývanie, ale aj sušenie

Tím výskumníkov z Univerzity vo Westminsteri zistil, že nie je dôležité len samotné dôkladné umytie rúk, ale aj spôsob, akým ich vysušíte. Vedci porovnávali sušenie jednorazovými papierovými utierkami a sušičmi rúk. Účastníci štúdie, ktorí pri hygiene rúk použili tryskový sušič rúk, šírili 60-krát viac baktérií ako zo štandardných sušičov a až 1 300-krát viac baktérií ako dobrovoľníci, ktorí si utreli ruky do klasických jednorazových utierok.

Choroboplodné zárodky sa pritom nachádzali aj v okolí sušičov, takže baktériám bol vystavený každý v ich blízkosti. Výrobcovia tryskových sušičov rúk túto štúdiu neskôr spochybnili a bránia sa tým, že vo svojich prístrojoch používajú HEPA filtre, ktoré odstraňujú 99,9 % baktérií prítomných vo vzduchu pri sušení.

Čím častejšie, tým lepšie?

Pri nedostatočnej hygiene rúk vám hrozia ochorenia tráviaceho traktu, kože, respiračné ochorenia či infekcie rán. Na druhej strane, aj prehnaná čistota môže uškodiť. V domácom prostredí má svoje miesto obyčajné mydlo, špeciálne antibakteriálne mydlá sú na mieste len ak vám doma „šarapatí“ hnačka alebo iné infekčné ochorenie. Umytím rúk sa baktérií nikdy celkom nezbavíte. Pre ich úplne odstránenie by ste museli použiť špeciálne prípravky na báze alkoholu. Tie ničia mikroorganizmy účinnejšie a rýchlejšie ako teplá voda a mydlo.

Zdravý človek však žije v symbióze s mikroorganizmami a zbytočné používanie dezinfekčných prostriedkov podľa hygienikov vedie k zvyšovaniu odolnosti mikroorganizmov a vzniku nových odolných kmeňov. Takisto v drvivej väčšine prevažujú užitočné mikroorganizmy nad tými škodlivými, takže priama úmera „čím častejšie, tým lepšie“ v prípade umývania rúk neplatí.

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: mydlo zdravie utierky hygiena umývanie rúk
Ďalšie články

Už ste si čistili svojpomocne šperky?

Šperkami sa ľudia už od nepamäti skrášľujú a je úplne...

Zistiť viac

Poznáte účinky bambuckého a avokádového masla?

Snažiť sa žiť kvalitnejší a zdravší život je dnes dosť...

Zistiť viac

5 tipov, ako využiť kozmetické utierky

Väčšina ľudí si kozmetické utierky volí ako praktickú náhradu za...

Zistiť viac

5 tipov pre zdravú domácnosť

V interiéri trávime až 90 percent času. Aj keď sa...

Zistiť viac