Kam naozaj patria obaly z vajíčok, toaletné rolky či špinavé tégliky?
So stále väčším dôrazom na recykláciu sa častejšie objavujú aj otázky spojené s niektorými typmi odpadov. Kam naozaj patria obaly z vajíčok či toaletné rolky? A čo s umývaním téglikov od jogurtov – je naozaj nevyhnutné alebo ide o prežitok?
Obaly z vajíčok a toaletné rolky
Azda najväčším zdrojom omylov a zmiešaných informácií sú tie ohľadom recyklácie obalov z vajíčok a toaletných roliek. Niekto ich separuje spolu s inými papiermi do modrého kontajnera, iný zaryto tvrdí, že tam nepatria a môžu ísť jedine do čierneho komunálu, zatiaľ čo ďalší ich podhadzujú dážďovkám do kompostera. Tak ako teda?
Pravda je taká, že kedysi sa obaly na vajcia a rolky z papiera naozaj netriedili, keďže sú vyrobené z predtým recyklovaného papiera nižšej kvality. Pred niekoľkými rokmi sa však zmenili zákony a už aj takéto papierové výrobky patria do triedeného, teda modrého kontajnera. Stačí, ak nie sú mokré či mastné a hoci sa aj nedajú znova použiť, z modrého kontajnera sa stále dajú energeticky zhodnotiť – na rozdiel od komunálneho odpadu.
Tégliky od jogurtov a etikety
Ďalší veľký zdroj sporov v udržateľnej domácnosti. Naozaj treba prázdne tégliky od jogurtov pred separovaním do koša na plasty umývať? Odpoveď je jednoduchá – nie. A čo etikety z plastových pet fliaš? Treba ich pred vyhodením odstraňovať? Aj tu platí rovnako jasná a pohodlná odpoveď. Nie.
Plastové obaly – či už od jedla, alebo aj kozmetiky umývať nemusíte. Rovnako netreba z fliaš strhávať etikety ani uzávery a takisto nie je potrebné z listových obálok putujúcich do koša na papier oddeľovať plastové okienko. O všetky tieto kroky bude postarané pri recyklácii – úlohou každej domácnosti je v prvom rade nahrubo roztriediť jednotlivé typy odpadkov, nie ich dôsledne spracovať či vyumývať.
Čo nepatrí do modrého kontajnera?
Častou dilemou a zdrojom mini konfliktov je aj to, čo všetko nepatrí do nádoby na papierový odpad. Zoznam je to dlhý a pre zjednodušenie sa dá povedať, že do modrého kontajnera nepatrí všetko to, čo síce má papierový základ, no odlišnú formu či spracovanie. Konkrétne teda tvrdé väzby kníh, kopiráky, pokladničné bloky, použité plienky, tetrapaky či papiere znečistené inými látkami, ako sú olej či ropa.
Domáce separovanie je záslužnou činnosťou, ktorou pomáhate všetkým okolo seba. Skutočnosť, že s niektorými predmetmi a materiálmi je to komplikovanejšie, by vás určite nemala odradiť. Pri usilovnom separovaní si na zaobchádzanie s nimi zvyknete a kde-tu si v prípade pochýb informácie dohľadáte, no najdôležitejší krok už máte za sebou – svoju domácnosť ste sa rozhodli posúvať udržateľnejším smerom.
Nové informácie z tohto článku vám určite pomôžu aj v zábavnom EKO kvíze, ktorý sme si pre vás nachystali. Otestujte sa!
Palacinky s jablkovou plnkou
Predstavte si vôňu jemných palaciniek, ktoré sa na tanieri spájajú...
Zistiť viacAko si vyrobiť papierového ježka? – video
Vyrobte si s deťmi jednoduchého ježka, ktorý vám rozjasní jeseň....
Zistiť viacAko si čo najviac užiť vianočné trhy?
Vianočné trhy sú jednou z najkrajších a najmagickejších súčastí adventného...
Zistiť viac