Kašľať na poriadok alebo Kam na výlet?
Možno to poznáte aj vy. Ráno vstanete, idete do práce, po návrate z nej varíte a upratujete. Sem tam si doprajete nejaké kino, koncert a večer zaspávate od únavy nad knihou či pri sledovaní televízie. A na druhý deň to isté. Každodenný kolotoč povinností nás niekedy núti zabúdať na to, že život nie je len práca, ale aj oddych a vychutnávanie si spoločných chvíľ so svojimi milovanými. Preto nechajte tentokrát víkendové upratovanie len tak plávať a vyberte sa radšej na výlet. Kam? Inšpirujte sa našimi tipmi z Česka aj Slovenska.
Choďte za príbehom
Slovenské hrady, zámky aj pohoria sú opradené vzrušujúcimi povesťami a príbehmi. Či už sú naozaj pravdivé, alebo len vymyslené ako rozprávky na dobrú noc, môžu vo vás vzbudiť istú dávku zvedavosti. Veď kto by nechcel vidieť na Trenčianskom hrade Studňu lásky, ktorú Omar postavil, aby získal svoju lásku Fatimu? Alebo navštíviť jeden z najväčších hradných komplexov, Spišský hrad, a vypočuť si príbeh krásnej, ale pomätenej Hedvigy?
Tip od nás:
Odvážni si môžu svoj výlet naplánovať aj na miesto, kde údajne straší, alebo sa tam udiali nevysvetliteľné javy. V kurze je momentálne záhadami opradené pohorie Tríbeč, tak pokiaľ máte odvahu na prechádzku jeho lesmi, môžete skúsiť aj takéto adrenalínové dobrodružstvo.
Pútavými príbehmi sú opradené aj niektoré české hrady, zámky či zrúcaniny. V podzemí zrúcaniny hradu Trosky sa vraj niekde nachádza poklad lúpežníkov. Ak by sa vám ho nepodarilo nájsť, môžete si aspoň vychutnať výhľad na okolie a obdivovať oproti sebe stojace veže Babu a Pannu.
Kto si potrpí na pútavé mýty a legendy, poznať by mal aj niekoľko z tých slovanských. Napríklad České Beskydy vraj dodnes stráži najvyšší slovanský boh Radegast, ktorý priniesol ľuďom na zem teplo a svetlo. Jeho domovom je podľa legiend hora Radhošť a rád oslavuje a zabáva sa s ľuďmi.
Navštívte netradičné múzeá
Nikde nie je napísané, že exkurzia po galériách alebo múzeách musí byť nudná. Navyše, ak vám počasie nepraje, zaujímavé výstavy budú v tejto chvíli tá pravá voľba. K tým najznámejším patrí Múzeum gýča v Kremnici. Hneď po vstupe doň vás opantá nostalgia a začnete spomínať na všetkých porcelánových sloníkov, ktoré mala babka na polici, tričko chlapčenskej skupiny Backstreet Boys, ktoré ste nosili možno aj vy, alebo maketu Mojsejovcov z ich reality show.
Na Orave sa zasa nachádza múzeum kávy – Oravakafe. Do oka vám určite padne veľká mozaika vytvorená z kávových zŕn, ktorá v starom domčeku v obci Krušetnica prekonala svetový rekord už päťkrát. V zbierke múzea nájdete staré mlynčeky aj hrnčeky, dokopy asi 550 exponátov.
S deťmi načerpáte nové zážitky v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu v Nitre. To je súčasťou veľkého výstavného komplexu Agrokomplex. Ponúka tradičné prvky ako napríklad ukážky remesiel, v skanzene zasadnete do školských lavíc, alebo nasadnete do vagóna poľnej železnice.
Zapáčili sa vám originálne výstavy? V stovežatej Prahe vám nebude stačiť ani týždeň, aby ste ich všetky prešli. Deti sa vám dozaista poďakujú za návštevu Múzea lega, Múzea hračiek alebo aj Múzea čokolády. Pokiaľ vás láka viac interakcie a pokusov, určite sa zastavte aj v Múzeu zmyslov. Na Neviditeľnej výstave zasa zažijete na vlastnej koži, aké to je byť nevidomým alebo slabozrakým.
Príroda volá!
Čerstvý vzduch a zdravý pohyb sú dozaista tou najlepšou kombináciou počas slnečných dní. V tomto prípade je ponuka na Slovensku ako studnica nekonečných možností. Môžete zvoliť výstup na najbližší kopec vo vašom okolí, dopriať si krásu našich dolín, šplhať sa na rebríky v Slovenskom raji alebo si zvoliť vysokohorskú túru v Tatrách. Nech bude vaša voľba akákoľvek, zabudnite na chvíľu na každodenné starosti, vypnite mobil a užívajte si čaro prítomného okamihu.
Tip pre vás:
Neznečisťujte prírodu. Servítky, v ktorých ste mali zabalené občerstvenie, fľaše od vody a obaly z pochutín odhoďte do odpadkového koša. Pokiaľ nie je žiaden na blízku, vložte všetko do jednej tašky a strčte do batoha. Vyhodíte ich neskôr. Chcete sa pridať k nadšencom zero waste životného štýlu? Všetko jedlo si môžete priniesť vo svojich dózach a vodu vo vlastných fľašiach. A nemusíte sa trápiť odpadkami.
Ani v Čechách nebudete mať núdzu o panoramatické výhľady či kľukaté turistické chodníčky. Postačí len jedno slovo – Šumava. Tá je tiež opradená množstvom legiend a domovom tajomných bytostí, ale aj ľadovcových jazier a hustých lesov. Okolo jazier sa nachádzajú aj rozsiahle rašeliniská, ktoré navodzujú vďaka tmavej vode strašidelnú atmosféru.
Panenskú prírodu s vyše 270-kilometrovými cyklotrasami a miestnymi obyvateľmi Goralmi s tradičnými zvykmi zažijete neďaleko Jablunkovského priesmyku v Moravsko-sliezskom kraji. O toto všetko sa podelili hranice troch štátov – Slovenska, Česka a Poľska.
Potulky mestom
Ďalšou možnosťou je návšteva iného mesta. Nie kvôli nákupom, vybavovačkám, návšteve rodiny, … ale kvôli atmosfére, ktorou niektoré mestá alebo obce dokážu opantať. Kto si potrpí na kvalitné vínko alebo originálny kúsok z keramiky, mal by navštíviť malebnú Modru. Alebo sa poprechádzať po námestí s farebnými domčekmi v Bardejove, aké na Slovensku nemajú páru.
České Lednice sú vraj ekvivalentom pre francúzsky Versailles, predovšetkým čo sa záhrad týka. Je teda dosť možné, že návštevou tohto krásneho komplexu zažijete lásku na prvý pohľad. Nemali by ste obísť ani rozhľadňu Minaret či rozprávkový Lednický zámok.
Ak by ste sa niekedy dostali do západnej časti Čiech, vyberte sa po filmových stopách. Jedni vedú do malej dedinky Hoštice zo známej trilógie Slunce, seno, … Okrem tradičnej obhliadky domu Škopkových a Konopníkových sa zastavte na fare, zámku či pri dome s jeleňom. A nie že vynecháte ich slávne družstvo 😉
Kto si nevyberie žiadnu z ponúkaných možností, alternatívou voči klasickým výletom môže byť aj návšteva jaskyne. Okrem tých najpopulárnejších ako Dobšinská či Demänovská je tu aj Harmanecká jaskyňa. Nachádza sa neďaleko Banskej Bystrice v doline Harmanca, kde sídli aj najznámejšia papiereň ešte z čias Habsburskej monarchie. V jaskyni dominuje výrazný biely vápenec, žije v nej až 9 druhov netopierov a prístup do nej je považovaný za najnáročnejší spomedzi všetkých slovenských jaskýň.
Najviac navštevovaným jaskynným systémom v Česku sú Punkevné jaskyne. Ich azúrová voda a možnosť plaviť sa celým okruhom láka návštevníkov z celého sveta. Ich súčasťou je aj 138 m hlboká roklina Macocha, v ktorej našlo svoj konečný osud mnoho nešťastníkov.
Či už idete na jednodňový výlet alebo za víkendovým dobrodružstvom, nezabudnite ani na povinnú výbavu:
- mobil s nabíjačkou (alebo power bankou),
- osobné doklady a kartičku poistenca,
- občerstvenie a vodu,
- oblečenie prispôsobené lokalite a počasiu (vrátane kvalitnej obuvi a ponožiek navyše),
- balíček prvej pomoci,
- papierové vreckovky,
- vreckový nožík,
- skladací pršiplášť.
Pár tipov na záver:
- Doprajte si letné dobrodružstvo pod hviezdami. Vezmite stan a ubytujte sa v kempe.
- Môžete si stanoviť aj nejaký zvláštny cieľ, napr. navštíviť najkrajnešie miesta republiky, vykúpať sa v najväčších vodných nádržiach a iné…
- Ak je to možné, auto nechajte doma a cestujte vlakom.
- Pokiaľ však predsa len pôjdete autom, vyhnite sa diaľniciam. Môžete sa tak zastaviť viac-menej kedykoľvek chcete a pozrieť si čokoľvek, čo vás po ceste zaujme.
Zdroj titulnej fotografie: Rawpixel/Pexels
Máte doma prváčika? Viete, čo všetko potrebuje na začiatok školského roka?
Prvý školský deň nie je pre nikoho jednoduchý. A teraz...
Zistiť viacSlzy smútku i šťastia
Každé novorodené bábätko zaháji svoj život prenikavým plačom. V prvých...
Zistiť viacZ histórie vreckoviek
Nech zdvihnú ruku tí, čo nepovažujú vreckovky za samozrejmosť. Sú...
Zistiť viacFarba ovplyvňuje chuť do jedla
Určite si tiež radi prelistujete časopisy s rôznymi receptami a...
Zistiť viac