Keď láska diktuje rytmus života
Milovať je úžasné. Od prvých náznakov sympatie cez pokusy o oslovenie až po úspešné rande nás sprevádza chémia, s ktorou sme sa narodili. Slávny efekt motýlích krídel v žalúdku síce znie poeticky, no v skutočnosti za ním stojí množstvo cudzích výrazov a neurologických križovatiek.
Láska má vplyv na viaceré časti nielen nášho života, ale aj tela samotného. Hoci je populárne obviňovať z ľúbostného vykoľajovania srdce, v skutočnosti začína v mozgu. Pri spoznaní potenciálnej spriaznenej duše sa totiž začne vynárať efektívna kombinácia neurotransmiterov.
Chemický koktejl
Dopamín zodpovedá za prvotný ošiaľ. Objavuje sa v centre mozgu, ktoré má na starosti odmeňovanie. Preto sa človek cíti tým lepšie, čím častejšie tú pravú osobu vidí. Zrazu má väčšiu chuť do jedla, vycibrenejší cit pre umenie, a samozrejme, potrebu milovať sa. Oxytocín pracuje zatiaľ na tom, aby sa puto medzi dvomi ľuďmi prehĺbilo. Zvyšuje náklonnosť a bráni akémukoľvek ďalšiemu lovu v iných vodách.
Do ľúbostnej hry v mozgu sa zapája aj tzv. bludný nerv, ktorý okrem iného ovláda napríklad výrazy v tvári. Jeho úloha spočíva aj v tom, že robí zo zamilovaného človeka bezhlavého prijímateľa rizík. Všimnúť si to možno v prípadoch, keď sa napríklad jeden rozhodne zanechať svoj kariérny život v jednom meste, aby mohol žiť s druhým v inom. V takýchto scenároch sa zapája aj predný cingulárny kortex. Milencov mení na ľahko posadnutých a má čo dočinenia aj so žiarlivosťou.
Veční zaľúbenci
Keď je človek skutočne zamilovaný, nielen počas prvých troch mesiacov, láskou doslova oplýva celé jeho telo. Eufóriu a zvýšenú chuť na sex sprevádzajú aj zdravotné benefity. Znižuje sa riziko srdcových chorôb, hladina stresu aj tlak. Zároveň sa zlepšuje imunita, čím sa človek skôr pozviecha zo zápalov a iných ľahších ochorení.
Výraznou výhodou naplňujúceho vzťahu je aj fakt, že predlžuje život. Vedci sa v roku 2011 pozreli na úmrtnosť zadaných a nezadaných ľudí. Ukázalo sa, že tí bez partnerov čelili až 24-percentnému riziku kratšieho života. Predpoklad potvrdila aj ďalšia štúdia. O rok neskôr vyšetrovali pacientov s našitým bajpasom v koronárnej cieve. Vydaté a ženatí mali až dva a pol násobne lepšie vyhliadky na ďalších pätnásť rokov.
Palacinky s jablkovou plnkou
Predstavte si vôňu jemných palaciniek, ktoré sa na tanieri spájajú...
Zistiť viacAko si vyrobiť papierového ježka? – video
Vyrobte si s deťmi jednoduchého ježka, ktorý vám rozjasní jeseň....
Zistiť viacAko si čo najviac užiť vianočné trhy?
Vianočné trhy sú jednou z najkrajších a najmagickejších súčastí adventného...
Zistiť viac