Medzinárodný deň priateľstva. Viete, kedy vznikol a ktoré známe osobnosti sú dlhoročnými priateľmi?
Okrem tradičného kalendára s menami poznáme aj množstvo iných. Jedným z takých je kalendár medzinárodných dní, v ktorom nájdete pekné aj bizarné sviatky. Svoj deň má napríklad ufo, oceány a aj priatelia. V tomto článku sa chceme venovať práve priateľstvu, tak ho pokojne spolu s pekným želaním prepošlite svojej kamarátke či kamarátovi.
Medzinárodný deň priateľstva, ako ho poznáme dnes, sa začal oficiálne oslavovať v roku 1958 v Paraguaji. Svoje počiatky však začal písať omnoho skôr. Tradícia oslavy priateľstva začala ešte v 1935 v Spojených štátoch amerických, kedy si ľudia mali uvedomiť úlohu priateľov v našich životoch. Poďakovať im za priateľstvo, pokoj a dobrú náladu. V tento deň si mali vzájomne vyjadriť vďaku a obdarovať sa maličkosťou. V USA to boli najmä pozdravy vo forme karty, kvety alebo náramky priateľstva. Aj keď hovoríme o Medzinárodnom dni priateľstva, v mnohých krajinách sa oslavuje v iný deň ako na Slovensku. U nás však pripadá na 30. júl.
Hovorí sa, že mať len zopár dobrých priateľov je viac ako mať množstvo krátkodobých či povrchných kamarátstiev. Niektorých priateľov stretneme len v určitom období života a potom sa cesty rozídu. A to je v poriadku. Veľmi príjemné je však stretnúť priateľa, ktorého ste nevideli roky, no aj tak sa pri ňom či pri nej cítite, akoby ste sa vrátili naspäť v čase. Máte takého?
Gestá
Mnohí priatelia si časom vytvoria vlastné pozdravy, pseudonymy, prezývky, gestá alebo dokonca tajnú reč. Rovnako tak sa priatelia zdravia v rôznych krajinách iným spôsobom. Európa je v pozdravoch o čosi “láskavejšia”. Už pri prvotnom zoznámení hoci aj s neznámou osobou je bežný letmý pozdrav “bozku na líce”. Avšak nemýľte si skutočnú pusu s tou pri zoznamovaní – tu sa bozk iba predstiera. Správne by ste sa mali k obidvom lícam len priblížiť a simulovať bozk do vzduchu. Za veľkou mlákou je bozk na líce veľmi zriedkavý a ak existuje, tak platí – jeden bozk a dosť! Američania dva bozky väčšinou nechápu. Pre Rusko je zas typický pozdrav troch bozkov a následného medvedieho objatia. Pozdravy naprieč kultúrami sú naozaj rôzne a môžu zahŕňať každodenné pozdravy priateľov, ale aj neznámych ľudí. Priateľstvá nájdeme aj medzi svetovo známymi osobnosťami a dokonca sme našli aj herečky, ktoré si vymysleli rovnakú prezývku, preto čítajte ďalej.
Priateľstvá slávnych
Skutočné priateľstvá vznikajú aj medzi slávnymi ľuďmi. Dobrými priateľkami sú Meryl Streep a Hillary Clinton. Herečka a bývalá kandidátka na prezidentku USA si dobre rozumejú a možno v tom majú prsty aj ich rôznorodé povolania. Priateľskou dvojicou je aj George Clooney a Julia Roberts a to od roku 2011, kedy si spolu zahrali vo filme Ocean’s Eleven. Julia sa neskôr vyjadrila, že nie sú len hollywoodski priatelia, ale ich priateľstvo je, chvalabohu, skutočné. Salma Hayek a Penelope Cruz si dokonca vytvorili akýsi spoločný priateľský pseudonym “huevos”, čo v španielčine znamená vajíčka. Tieto dve sympatické herečky sú priateľkami už viac ako 20 rokov. A spomínate si aj na seriál Priatelia? O Jennifer Aniston (Rachel) a Courtney Cox (Monike) sa zvykli šíriť fámy, že sa v skutočnom živote neznášajú. To však vôbec nie je pravda. Prešli si spolu všetkými radosťami aj úskaliami života – rozvody, deti aj svadby. Jennifer sa dokonca stala krstnou mamou Coco (dcéra Courtney). Hoci sa môže na prvý pohľad zdať, že priateľstvá v šoubiznise neexistujú, opak je pravdou.
A na záver dodáme, že o priateľstvo sa treba starať a vážiť si ho. Je potrebné mu po celý čas obetovať aj nejakú energiu. Práve s blízkymi priateľmi zažívame dobré aj zlé časy, preto si ich vyberajme s rozumom a citom.
Palacinky s jablkovou plnkou
Predstavte si vôňu jemných palaciniek, ktoré sa na tanieri spájajú...
Zistiť viacAko si vyrobiť papierového ježka? – video
Vyrobte si s deťmi jednoduchého ježka, ktorý vám rozjasní jeseň....
Zistiť viacAko si čo najviac užiť vianočné trhy?
Vianočné trhy sú jednou z najkrajších a najmagickejších súčastí adventného...
Zistiť viac