Múzeum hygieny? Áno, aj také existuje
Na potulkách Európou nájdete mnoho skvostov, ktoré sa oplatí vidieť. Vďaka eurovíkendom môžete vyraziť kamkoľvek, kam len ukáže váš prst na mape. A ten náš ukázal na Drážďany. Mesto desiatok múzeí, okrem iného aj hygieny.
Vraví sa, že čistota je pol života. Keď si vezmeme, koľko baktérií na nás číha z každej strany, asi na tom niečo bude. Mať dnes tie správne hygienické návyky je pre nás samozrejmosťou. Krátky prierez históriou nám však ukazuje, že v určitých etapách spoločenských systémov tomu nebolo vždy tak.
Verejné kúpele aj prvé mydlá
Už v starovekom Egypte vedeli, že osobná hygiena má svoj význam. Lipli na nej predovšetkým ženy, ktoré okrem pravidelného kúpania sa používali aj kozmetiku. Pre staroveký Rím boli zasa typické verejné toalety aj kúpele, miesto toaletného papiera využívali špongiu na paličke nasiaknutú vodou a telo si ošetrovali rôznymi voňavými olejmi.
Vznik akéhosi mydla (nie však v podobe, aké ho poznáme dnes) sa pripisuje Babylončanom. Odkazovali naň nápisy na hlinených nádobách, ktoré boli nájdené počas výkopových prác. Ani pre antické Grécko nebolo kúpanie sa neznámym procesom, mydlo však nepoužívali. Miesto neho sa používal popol s olejom, ktorý pôsobil pravdepodobne ako peeling pokožky.
Príchodom stredoveku to išlo s hygienou takpovediac dolu vodou. „Na vine“ bola tak trochu aj cirkev, ktorá tvrdila, že kúpanie vzbudzuje žiadostivosť a kúpele slúžia ako nevestince. Nedostatočná hygiena bola typická najmä pre chudobných. Tí tých možností, ako sa o seba starať, ozaj nemali veľa, zväčša sa kúpali v riekach alebo v sude – celá rodina a s tou istou vodou.
Drážďanské múzeum nielen o očiste
Ak sa chcete dozvedieť o hygiene človeka viac, určite sa oplatí navštíviť Nemecké múzeum hygieny v Drážďanoch (Deutsches Hygiene-Museum). Jeho vznik sa spája s Karlom Augustom Lignerom, ktorý patril k organizátorom I. medzinárodnej výstavy o hygiene (1911). Veci, ktoré slúžili na každodennú starostlivosť o telo, sú však len malou časťou toho, čo vás v múzeu čaká. Je to akési univerzálne múzeum o človeku. Zameriava sa na zdravotnú výchovu, kultúrne aj sociálne postavenie človeka.
Nečakajte však len nudnú výstavu za sklom. Múzeum je veľmi interaktívne a dokážete tam so svojimi deťmi stráviť aj hodiny. Vyskúšať môžete expozíciu Našich 5 zmyslov, vďaka ktorej zažijete až 13 experimentov. Veľmi zaujímavá je aj časť Človek ako dobrodružstvo, ktorého súčasťou sú témy ako Jedlo a pitie, Sexualita, Život a umieranie, Krása, pleť a vlasy, Človek zo skla, … To samozrejme nie je ani zďaleka všetko, ale radšej raz vidieť, ako stokrát čítať 😉
Ďalšie potulky za hygienou
Okrem drážďanského výstaviska môžete zavítať aj do Múzea hygieny v Petrohrade. Síce nie je tak interaktívne ako to nemecké, ale určite za ním v inom nezaostáva. Aj tu môžete vidieť množstvo bizarných exponátov ako spálené fajčiarske pľúca či pečeň skúšanú alkoholom. Odhaľujú sa nám tu nielen jednotlivé časti ľudského tela, ale aj dôsledky zanedbanej hygieny a zlozvykov… Po tejto návšteve budú mať pre vás deti veľmi veľa otázok. Určite sa však niečomu priučíte aj vy.
Pokiaľ by ste mali chuť vyhľadávať skutočne bizarné kúsky súvisiace s hygienou a potrebami človeka, navštívte pražské Múzeum historických nočníkov a toaliet. Skvelou správou je, že do metropoly Čiech nemusíte vôbec cestovať. Už vyše roka sa môžete po múzeu „poprechádzať“ virtuálne.
Čo vás v ňom teda čaká? Už názov napovedá o všetkom. Nočníky a toalety rôznych tvarov aj materiálov, kočiarové záchody, kreslá, rôzne kuriozity, potlačený toaletný papier a ďalšie pomôcky osobnej hygieny. Unikátnym je určite aj nočník vyrobený pre Napoleona Bonaparte, čínskeho cisára Čhi-Lunga i nočníky z potopeného Titanicu či Lincolnovej spálne v Bielom dome. Dokopy 2 000 exponátov od 15. storočia po súčasnosť.
Známe tváre, ktorým hygiena veľa nevravela
Od významných osobností histórie i súčasnosti by ste očakávali, že pôjdu aj vo svojich návykoch príkladom. Opak je však pravdou. Medzi nepriateľov hygieny patril napríklad škótsky kráľ Jakub VI. Ten nosil niekoľko mesiacov rovnaké oblečenie, dokonca v ňom aj spával. Veril totiž, že časté kúpanie sa spôsobuje zdravotné problémy.
Možno vás to prekvapí, ale ani francúzsky kráľ Ľudovít XIV. si na kúpanie veľmi nepotrpel. Údajne bol vo vani len trikrát za celý svoj život, aj to nedobrovoľne. Ruky a tvár si však oplachoval, prezliekal sa aj dva razy za deň v závislosti od toho, ako sa spotil.
Alberta Einsteina všetci poznajú ako strapatého fyzika, ktorý sa s hrebeňmi očividne nekamarátil. To však bol údajne len začiatok jeho hygienických zlozvykov. Keďže kolegovia sa často sťažovali na jeho zápach, ani umývanie sa očividne nepatrilo k jeho silným stránkam.
Kto by to bol povedal, že sexsymbol 50. rokov minulého storočia Marilyn Monroe si s hygienou tiež nepotyká? Podľa rôznych svedkov si pochutnávala na jedle v posteli, ktorého zvyšky tam aj nechávala.
Vedeli ste?
Pár „flákačov“ hygieny sa údajne nachádza aj medzi hollywoodskymi hviezdami. Fešák z upírskej ságy Twilight Robert Pattinson nemá v obľube umývanie si vlasov ani seba samotného. Oblečenie si vymieňa, až keď skutočne zapácha. A ani večný lámač ženských sŕdc Brad Pitt osobnej čistote vraj veľa nedáva. Miesto pravidelného sprchovania dáva prednosť osviežovaniu sa vlhčenými kozmetickými utierkami. Podľa slov upratovačiek sa aj popová speváčka Britney Spears úspešne vyhýba sprche. Okrem toho nepoužíva žiaden deodorant a neupratuje po sebe.
Oproti spomínaným hollywoodskym tváram si my Slováci na čistotu potrpíme. Podľa posledného prieskumu sme totiž na tom lepšie, ako je európsky priemer, hlavne čo sa hygieny v domácnosti týka. Nielen regály v obchodoch sú plné čistiacich a hygienických prostriedkov a pomôcok, ale aj doma na poličkách nám nechýbajú najrozličnejší pomocníci pre zabezpečovanie hygieny tela i čistoty bytu. Väčšina z nás tak nedáva šancu šíreniu rôznych baktérií a chorôb.
Zdroj titul. obr.: facebook.com/dhmdresden/photos/a.397508386934257/629873110364449/?type=3&theater
Palacinky s jablkovou plnkou
Predstavte si vôňu jemných palaciniek, ktoré sa na tanieri spájajú...
Zistiť viacAko si vyrobiť papierového ježka? – video
Vyrobte si s deťmi jednoduchého ježka, ktorý vám rozjasní jeseň....
Zistiť viacAko si čo najviac užiť vianočné trhy?
Vianočné trhy sú jednou z najkrajších a najmagickejších súčastí adventného...
Zistiť viac