Nedajte koronavírusu šancu žiť u vás doma

Aktuálne žije Európa a, samozrejme, aj Slovensko v akomsi obmedzenom režime. Kultúrne podujatia sú zrušené, školy zatvorili svoje brány a ľuďom sa odporúča zostať doma. Práve naše domovy sú miestom, ktoré sa môžu stať bezpečným útočiskom pred novým koronavírusom. Ešte pred tým, ako sa pustíme do čistenia domácnosti si len v krátkosti priblížime nový vírus.  

Koronavírus je príbuzný vírusom SARS a MERS. Aj kvôli tomuto prepojeniu o nich môžeme rozprávať spoločne. Všetky tieto vírusy boli prenesené zo zvierat na človeka a až tak sa šírili v ľudskej populácii. Oficiálny názov koronavírusu je SARS CoV-2 a zapríčiňuje chorobu s názvom COVID-19. Snáď najväčšou hrozbou koronavírusu pre človeka je jeho šírenie vzduchom. Prenášať ho pritom môžu aj osoby, ktoré nemajú vonkajšie prejavy ochorenia. Preto je potrebné byť nanajvýš opatrný a chrániť seba aj svoje okolie.

V súvislosti s dobrovoľnou domácou karanténou vám chceme priblížiť zopár užitočných faktov a údajov. Zistenia virológov priniesli informácie, že životnosť koronavírusu je na rôznych neživých povrchoch iná. Túto skutočnosť si treba uvedomiť, pretože infekcia sa v mnohých prípadoch šíri práve prostredníctvom povrchov, ktoré chytáme. Patria tu napríklad gombíky vo výťahu, mobilné telefóny, kľučky na dverách a iné.

Doba prežitia koronavírusu na vybraných povrchoch:  

  • Umelá hmota je spolu s ušľachtilou oceľou rizikovým materiálom. Koronavírus tu prežije až 72 hodín
  • Ešte lepšie prostredie pre život vírusu poskytuje sklo. Koronavírus sa tu udrží 96 hodín
  • Obyčajná omietka na stene alebo laminát (napríklad v kuchynskom dreze) poskytujú živnú „pôdu“ pre koronavírus na 36 hodín

Každý výskum však prináša iné čísla a podľa niektorých prežívajú vírusy na skle či plaste aj 9 dní.

ČISTENIE DOMÁCNOSTI

Ak máte príležitosť byť najbližšie dni doma, mali by ste si preventívne vyčistiť domácnosť. Nechceme však šíriť paniku a preto to môžeme chápať ako napríklad druh jarného upratovania. Podľa odborníkov je v boji proti koronavírusu najúčinnejší prostriedok obsahujúci etanol, chlóran sodný alebo peroxid vodíka. Už dnes sa však môže stať, že dezinfekčné prípravky v obchode nenájdete a preto nečakajte. Vyrobte si vlastný. Rýchlo a lacno.

DOMÁCE ČISTIACE PROSTRIEDKY

Ocot- Ten pozná ako čistiaci prostriedok už väčšina z nás. Rozpúšťa vodný kameň a vhodný je aj na leštenie kuchynskej linky. Ocot však obsahuje 5 percent kyseliny octovej a práve tá ničí baktérie a vírusy. Ocot ničí ich bunkovú štruktúru a zabíja tak celý rad domácich patogénov.

Bylinky- Príroda má riešenia na všetko. Ak tu existuje vírus, musí tu byť aj niečo, čo ho zničí. Niektoré prírodné látky majú dezinfekčné, antivírové a antibakteriálne účinky. Hovoriť môžeme o borovicovom oleji, výťažkov z ľubovníka bodkovaného a levandule, citróne alebo soli.

 

Vyrobte si vlastný čistiaci prostriedok:

Do prázdnej a čistej nádoby s rozprašovačom alebo dávkovačom zmiešajte nasledujúce ingrediencie:

  • 30 ml alkoholu (aspoň 60%),
  • 30 ml prevarenej vody,
  • 3 kvapky oleja z vyššie spomenutých rastlín (poprípade čajovníkový, tymianový či rozmarínový olej).

Týmto čistiacim prostriedkom môžete vyumývať prakticky všetky povrchy. Alkohol aj príroda sa postarajú o dezinfekciu a oleje navyše prevoňajú interiér. Na záver len dodáme, že nezabúdajte na dezinfekciu rúk. Umývajte si ich pravidelne a aspoň 20 sekúnd. Vyvarujte sa sušičom na ruky na verejných miestach a spoločným uterákom. Radšej použite jednorázové papierové utierky, ktoré po použití zahodíte. Možno to nie je najekologickejšie riešenie, no v súčasnosti veľmi potrebné. 

 

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: čistota tipy triky dezinfikácie koronavirus
Ďalšie články

Ako si čo najviac užiť vianočné trhy?

Vianočné trhy sú jednou z najkrajších a najmagickejších súčastí adventného...

Zistiť viac

Tipy na zlepšenie komunikácie a prehlbovanie vzťahu počas chladnejších mesiacov

Chladné mesiace sú výbornou príležitosťou na to, aby sme sa...

Zistiť viac

Špecialistka na výživu Veronika Hanáková: „Je normálne zlyhať, sme ľudia, nie stroje“

S príchodom chladnejších dní a skracujúcim sa denným svetlom často...

Zistiť viac