Pripravte záhradu na zimný spánok
Čas, kedy vrcholí babie leto, pavučina poletuje vzduchom a slnečné lúče nás chcú naposledy príjemne zohriať, patrí októbru. Pre mnohých z nás je teplá jeseň najkrajším obdobím roka a vôbec sa nečudujeme. Všetci majitelia záhrad nám však dajú za pravdu, že okrem týchto idylických chvíľ je najvyšší čas vykonať nevyhnutné práce pred príchodom studených mesiacov.
Ešte pred tým, ako sa pustíme do samotnej záhrady, venujeme zopár riadkov aj záhradnému nábytku a jeho zazimovaniu. Ak chcete, aby vám poslúžil aj nasledujúci rok, je dôležité ho umyť, ošetriť aj prikryť. S každým ďalším mrazivým dňom sa váš záhradný nábytok nepatrne, ale isto poškodzuje, a o pár rokov by mohol byť úplne znehodnotený.
Umytie záhradného nábytku
Platí, že záhradný nábytok by ste mali umyť aspoň raz ročne. Ak nábytok reálne využívate, viete, že pôsobením prachu a po daždi je vždy znečistený a pravidelné umytie je tak nevyhnutné. Pred zazimovaním umyte nábytok teplou vodou s kvapkou saponátu a handričkou. Zmyjete prach, zaschnuté či mastné zvyšky jedla a iné nečistoty. Na ťažko dostupných miestach, ako sú rôzne výrezy, môžete použiť aj papierové utierky. Tie výborne poslúžia aj na celkové vysušenie nábytku kvôli nechcenej hnilobe a plesniam. Práve plesne sa môžu počas nasledujúcich mesiacov rozšíriť a na jar by vás čakalo nemilé prekvapenie.
Ošetrenie, prikrytie a zazimovanie nábytku
Ošetrenie nábytku musí korešpondovať s tým, z akého materiálu je vyrobený. Nemá zmysel použiť prípravok na drevo, ak je z umelého materiálu. V prípade dreveného nábytku môžete vykonať malý test. Nábytok pokvapkajte trochou vody a ak sa vpije, drevo potrebuje namoriť a naolejovať. Umytý drevený nábytok prezrite, prebrúste zničené miesta a následne sa pustite do morenia. Takisto je dôležité drevený nábytok pravidelne olejovať, nielen pred zimným spánkom na poslednú chvíľu. Akýkoľvek nábytok by ste mali v rámci zazimovania prikryť ľahšou prírodnou textíliou. Úplne sa vyvarujte plastovej fólii, nakoľko zadržiava vlhkosť a riskujete hnilobu či plesne.
Spať bude aj záhrada
V októbri sa už záhrada lúči s kvitnúcimi rastlinami, ktoré odkvitli prirodzene, alebo ich kvety zničia prvé jesenné mrazy. Záhrada si v tento mesiac vyžaduje niekoľko nevyhnutných prác. Na jednej strane je ideálny čas na sadenie niektorých druhov kvetov či drevín, na strane druhej je potrebné zazimovať pôdu. Záhradných prác je pred zimou naozaj veľa, aj preto uvádzame v bodoch základné z nich:
- Trávnik naposledy pokosíme, aby do zimy ešte trochu dorástol a lepšie prezimoval.
- Začíname vysádzať ruže, narcisy a otužilejšie trvalky kvitnúce na jar.
- Z okrasných stromov odrežeme suché, choré a zlomené konáre v korunkách.
- Vypustíme zavlažovací systém a prikryjeme rastliny, aby sme ich ochránili pred mrazom.
- Vždyzelené dreviny dôkladne zavlažíme, predovšetkým ak je suchá jeseň, aby mali počas zimy dostatok vody.
- Na svoje si prídu aj vinári, pretože je vhodný zber neskorých muštových odrôd viniča.
- A pre posilnenie imunity nastal čas na zber neskorej koreňovej, hlúbovej a listovej zeleniny, ktorá je vhodná na uskladnenie alebo okamžité spracovanie v kuchyni.
Pokojne si naplánujte práce podľa počasia a zapojte aj ostatných členov rodiny. Urobte si z toho pekný, ale pracovný deň, možno aj s poslednou grilovačkou pred začiatkom zimy. Čím lepšie zazimujete záhradu, tým viac sa vám odvďačí na jar.
Palacinky s jablkovou plnkou
Predstavte si vôňu jemných palaciniek, ktoré sa na tanieri spájajú...
Zistiť viacAko si vyrobiť papierového ježka? – video
Vyrobte si s deťmi jednoduchého ježka, ktorý vám rozjasní jeseň....
Zistiť viacAko si čo najviac užiť vianočné trhy?
Vianočné trhy sú jednou z najkrajších a najmagickejších súčastí adventného...
Zistiť viac