Robíte to aj vy? 6 príčin, prečo vaša imunita trpí

Imunitný systém dennodenne skúšajú nalomiť rôzne druhy patogénov, ktoré sa okolo nás nachádzajú. Poďme sa skôr pozrieť na niektoré naše aktivity, či zlozvyky, vďaka ktorým zaťažujeme svoj imunitný systém. Čomu by ste sa mali vyvarovať?

Dlhodobý stres

Nadmerný stres môže spôsobiť, že vaše telo produkuje kortizol – stresový hormón, čo môže viesť k zápalu a oslabiť náš imunitný systém. Vedci postupne zistili, že už mierne vysoká hladina kortizolu môže spôsobiť zdravotné problémy akými sú:

– vysoký krvný tlak,

– cukrovka 2. typu,

– osteoporóza,

– prírastok hmotnosti (kortizol zvyšuje chuť do jedla a signalizuje telu, aby zmenilo metabolizmus na ukladanie tuku),

– únava a vyčerpanosť,

– zhoršená funkcia mozgu,

– zvyšuje náchylnosť k infekciám.

 

Nedostatok sexu 

Štúdie tiež preukázali, že ľudia, ktorí nemali sex dlhšiu dobu, mali imunitný systém o čosi menej výkonný. Výskumníci prišli na to, že ľudia, ktorí mali sex jeden alebo dvakrát týždenne, mali o 30 % vyššiu produkciu imunoglobulínu A. Ten slúži na ochranu pred lokálnymi infekciami spôsobenými mikroorganizmami najmä na koži a slizniciach.

Odber noviniek

Zanechajte svoj e-mail a odoberajte naše novinky

Zadajte platný e-mail
Pred odoslaním musíte súhlasiť

Nevyvážená strava

Asi nie je žiadnou novinkou fakt, že by ste mali prijímať potraviny plné vitamínov a minerálov, čiže ovocie a zeleninu. Čomu by ste sa ale mohli vyhnúť, sú napríklad jedlá, ktoré zvyšujú „zlý“ LDL cholesterol, príliš veľa soli, mastné a vyprážané jedlá. Nie nadarmo sa hovorí, sme to, čo jeme.

 

Fajčenie a alkohol

Vyhnite sa fajčeniu a konzumácii alkoholu. Bodka. Ak tomu holdujete, vedzte, že zaťažujete svoj imunitný systém. Imunitná reakcia je nedostatočná a telo sa nedokáže brániť pred cudzorodými mikroorganizmami, vrátane rôznych vírusov a baktérií. Vedeli ste, že už mesiac bez alkoholu spúšťa regeneračné mechanizmy pečene a znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, čím odbremeňuje aj imunitu?

 

Nedostatok pohybu

Cvičenie nijako zázračne nezabráni ochoreniu ani ho nevylieči. No pravidelná fyzická aktivita strednej intenzity, napríklad aeróbny tréning v trvaní 45 minút tri až päť krát za týždeň, je pre imunitu veľmi prospešná a dokáže znižovať riziko respiračných infekcií. Je dokázané, že tí, ktorí cvičia pravidelne 5 a viackrát do týždňa majú menší počet dní práceneschopnosti v porovnaní s tými, ktorí cvičia iba raz v týždni. Podľa prieskumu počet dní práceneschopnosti klesol u aktívnych ľudí až o 43 %. Ak nestíhate cvičiť, skúste sa aspoň viac hýbať aj pri bežných aktivitách, ktoré robíte cez deň.

 

 

Absencia kvalitného spánku

Spánkový deficit – tak ľahko dosiahnuteľný a tak ťažko napraviteľný. Doprajte si zdravý spánok 7 až 8 hodín denne, dostatok kvalitného spánku je totiž nevyhnutný k vybudovaniu takzvanej imunitnej pamäte.

V koľkých bodoch ste sa našli? Nikdy nie je neskoro, aby ste svoje zlozvyky obrátili na dobré návyky. Držíme vám palce.

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: tipy zdravie imunita
Ďalšie články

Ako si čo najviac užiť vianočné trhy?

Vianočné trhy sú jednou z najkrajších a najmagickejších súčastí adventného...

Zistiť viac

Tipy na zlepšenie komunikácie a prehlbovanie vzťahu počas chladnejších mesiacov

Chladné mesiace sú výbornou príležitosťou na to, aby sme sa...

Zistiť viac

Špecialistka na výživu Veronika Hanáková: „Je normálne zlyhať, sme ľudia, nie stroje“

S príchodom chladnejších dní a skracujúcim sa denným svetlom často...

Zistiť viac