Servítková technika krok za krokom
Servítková technika, resp. dekupáž je ideálnym spestrením času na dlhé zimné večery. Pretože nie je náročná, zvládnu ju aj deti. Ak ste ju doteraz nepoznali alebo neskúšali, inšpirujte sa naším postupom.
Dekupáž nie je len módnou záležitosťou posledných rokov. Táto technika je stará minimálne 2-tisíc rokov. Veľmi obľúbenou bola v 17. storočí, keď ňou zdobili nábytok v orientálnom štýle a bola tiež koníčkom pre bohaté vrstvy. Zaujímali sa o ňu dokonca aj na francúzskom kráľovskom dvore za vlády Ľudovíta XV. Práve z francúzštiny dostala svoj názov decoupage, zo slovíčka „decouper“, čo v preklade znamená vystrihovať. Pôvodne mala dekupáž trocha inú podobu ako dnes – zahŕňala vrstvenie rôznych materiálov, prevažne papiera a jej základom bol vždy nejaký príbeh.
Vyrobte originálny darček
Servítková technika nie je extra náročná, vyžaduje si len trocha zručnosti, takže je vhodná aj pre začiatočníkov a deti. Jej základom sú lepidlo na dekupáž a servítky. Ďalej budete potrebovať ostré nožničky a štetec. Povrch nakoniec pretriete bezfarebným lakom, v obchodoch s kreatívnymi potrebami však nájdete aj lepidlo a lak v jednom, a to ako v matnom, tak v lesklom vyhotovení.
Servítkovou technikou jednoducho a nápadito ozdobíte takmer všetko od dreva, cez papier, kameň, plast, terakotu, kov až po textil. Zamaskujete vďaka nej aj olúpenú farbu a vdýchnete tak nový život starému nábytku a doplnkom, prípadne vyrobíte originálny darček.
Ako na servítkovú techniku?
Servítkovú techniku si predvedieme na príklade. Na dekorovanie terakotového kvetináča budete potrebovať papierové obrúsky, my sme si vybrali servítky s výraznými lúčnymi kvetmi na neutrálnom bledom podklade. Na trhu nájdete množstvo krásnych servítok s rôznymi vzormi. Vždy však treba zvážiť kombináciu podkladu a farebnosti servítky, napríklad modré kvety na modrom podklade by zanikli. Ďalej budete potrebovať lepidlo a lak v jednom, nožnice a štetec.
Terakotový kvetináč sme sa rozhodli ponechať v pôvodnej podobe, môžete ho však ešte pred dekupážou natrieť akrylovou farbou. Ideálne bledou, pri tmavej by hrozilo, že motív nebude vidieť. Pokiaľ použijete farbu, naneste ju v dvoch vrstvách a počkajte až zaschne. Dekupážujte až potom.
Vyberte si vhodný motív na servítke a obrázok vystrihnite. Servítka sa vždy skladá z viacerých vrstiev (dvoch alebo troch), na dekupáž budete potrebovať len tú vrchnú so vzorom. Priložte zvolený motív na kvetináč a naneste lepidlo. Nezľaknite sa bieleho povlaku, ten sa po zaschnutí stane priesvitným.
Servítku štetcom opatrne uhladzujte, dajte však pozor na to, aby ste ju neroztrhli. Pri veľkých motívoch, pre ktoré sme sa rozhodli aj my, začnite natierať od stredu ku krajom. Ľahšie tak vyrovnáte nerovnosti. Keďže sme použili lepidlo a lak v jednom, záverečné lakovanie už netreba. V kreatívnych potrebách nájdete aj lepidlo s lakom na keramiku s glazúrou. Ozdobený predmet zahrejete 5 minút v rúre na pečenie na 140 stupňov a budete ho potom môcť umývať.
Vytvorte si luxusnú výzdobu z papierových obrúskov
Sviatočné obdobie sa pomaly vkráda do našich domácností. Atmosféra silnie...
Zistiť viacZatočte s vírusmi: Ochrancov imunity hľadajte v prírode
Jeseň sa tento rok veľmi netrpezlivo prihlásila o slovo. Leto...
Zistiť viacZískajte z levandule to najlepšie
Posledné roky zaznamenávame akýsi návrat k poctivým plodinám a výrobkom....
Zistiť viacServítková technika: Vianočné ozdoby
Ak vás nechávajú každoročné trendy v ozdobovaní vianočného stromčeka aj...
Zistiť viac