Stratégie zvládania konfliktov nielen na školskej pôde
Konfliktom sa nevyhne nikto, ani vaše deti. Namiesto toho, aby ste sa im vo výchove detí vyhli, tak najlepšie, čo môžete urobiť je naučiť sa ich riešiť. Uvidíte, že vám za to v dospelosti poďakujú. Rady, ako ich to naučiť, nájdete v našom článku.
Deti prichádzajú do prvých väčších konfliktov v škôlke alebo v škole. Pretože je to miesto, kde sa pretína veľa životných príbehov, veľa detí, každé z iného prostredia a rozlične vychované. Čo znamená, že v triede sa nachádzajú deti s odlišnými názormi, hodnotami a správaním, ktoré so sebou prinášajú konfliktné situácie.Vzniknutý konflikt však nemusí byť len negatívny, ale môže pomôcť ujasniť si vzájomné postoje, názory a prispievajú tiež k psychickej stabilite dieťaťa, vnútornej sile, pomáhajú prekonávať strach vyjadriť svoj názor a konfrontovať druhú stranu. Čo prispieva k rozvoju osobnosti.
Počúvanie je základ
Naučte sa dieťa počúvať. Nezačnite ho hneď obviňovať, že je na vine. V akejkoľvek situácii sa snažte dieťa vypočuť. A zistite dôvody, prečo konflikt vôbec vznikol. Pýtajte sa ho konkrétne otázky, napríklad: Prečo zničilo súrodencovi hračku? Prečo udrel svojho spolužiaka? Otázkami sa pravdepodobne dozviete odkiaľ problém pramení. Tak ako vy počúvate vaše dieťa, naučte ho to isté. Aby si vedelo vypočuť iné dieťa, s ktorým prišlo do konfliktu. Bez bitky, kriku a s rozvahou.
Komunikovanie s kľudom
Naučte deti komunikovať po jednom. Bez prekrikovania. Ak chcem niečo povedať, počkám, kým ten druhý dorozpráva. Naučte ich, aby hovorili kľudným hlasom, bez kričania. A taktiež, aby vedeli vysvetliť svoju situáciu bez zbytočného udierania a fyzického násilia.
Vytvorte miesto, kde sa môže vyrozprávať
Keď už nastane konflikt, je to pre dieťa veľký emočný šok. Ak sa s ním o tom chcete rozprávať, vytvorte mu bezpečné prostredie. Vezmite si ho do objatia, držte sa za ruky. Aby sa cítilo v bezpečí a mohlo povedať všetko, čo ho trápi a má na srdci.
Hľadajte spolu príčinu aj riešenie
Pýtajte sa, čo sa stalo, prečo sa hádajú, prečo sa stal tento konflikt a opýtajte sa, ako by problém riešili. Takýmto spôsobom ich naučíte o probléme komunikovať a nebáť sa o ňom rozprávať.
Buďte vzorom pre svoje deti
Nezabúdajte, že čo vidia doma, tak budú opakovať v škole alebo v škôlke. Ak vidia doma nevhodné riešenie konfliktov, že sa neviete počúvať a prekrikujete sa, tak to bude automaticky robiť aj ono. Preto si dajte záležať, aby malo vo vás dobrý príklad. Pomôžte tomu druhému v konflikte vidieť problém z inej strany, objasnite mu problém z viacerých uhlov. A vždy počúvajte celým telom a snažte sa neskákať mu do reči.
Celý proces riešenia konfliktných situácií je zdĺhavý a chce veľa trpezlivosti, ale pre dieťa je veľmi dôležitý. Naučí sa obraňovať samého seba a riešiť konflikty s rozumom, nie päsťami a škaredými slovami.
Palacinky s jablkovou plnkou
Predstavte si vôňu jemných palaciniek, ktoré sa na tanieri spájajú...
Zistiť viacAko si vyrobiť papierového ježka? – video
Vyrobte si s deťmi jednoduchého ježka, ktorý vám rozjasní jeseň....
Zistiť viacAko si čo najviac užiť vianočné trhy?
Vianočné trhy sú jednou z najkrajších a najmagickejších súčastí adventného...
Zistiť viac