Už ste si čistili svojpomocne šperky?
Šperkami sa ľudia už od nepamäti skrášľujú a je úplne jedno o akom hovoríme pohlaví, veku alebo kultúre. Niektorí z nás šperky zdedia, iní ich obdržia ako dar a niektorí si ich kupujú sami. Nič však nie je krásne naveky a aj o šperky je potrebné sa z času na čas postarať. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete ako na to.
Náušnice, prstene či náramky síce spadajú do kategórie šperkov, ale je dôležité, aby ste prihliadali na materiál, z ktorého sú vyrobené. Zlato, striebro aj bižutéria majú svoje pravidlá uloženia do šperkovnice aj postupy čistenia. Platí, že najmä pri bižutérii je najlepšia prevencia, ale všetko si vysvetlíme postupne.
Čistenie zlata
Šperky zo zlata si vyžadujú asi najmenej starostlivosti. Zlato vo všeobecnosti nereaguje na vonkajšie vplyvy, teda neoxiduje, no aj napriek tomu je dôležité zaobchádzanie so samotným šperkom. Ak chcete minimalizovať nečistoty, zlaté šperky skladujte na suchom mieste v krabičke alebo šperkovnici. Šperky zo zlata najlepšie vyčistíte prípravkom priamo určeným na ich čistenie. Môžete nájsť špeciálne čistiace handričky, krémy, vaty alebo peny. O čosi odolnejšie nečistoty sú modrasté a zelenkasté škvrny vyskytujúce sa najmä na prsteňoch. Tu vám pomôže kyslý roztok, ktorý predstavuje aj kyselina citrónová alebo šťava z citróna.
Čistenie striebra
O čosi náročnejšie na čistenie je striebro, ktoré časom oxiduje. Tomuto procesu dopomáhajú aj rôzne krémy, ktoré používame na telo, parfémy, pot alebo aj naše pH pokožky. Opäť si dajte záležať na tom, aby ste mali strieborné šperky na tmavom a suchom mieste. Striebro síce zvykne sčernať, no veľmi rýchlo mu viete znova vrátiť lesk a čistotu aj doma:
- Prípravky na čistenie striebra z drogérie: môžete kúpiť špeciálny roztok alebo napustené handričky na leštenie striebra. Takouto handričkou zopárkrát stiahnete povestné sčernanie zo šperkov a striebro bude ako kedysi.
- Zubná pasta a kefka: použite zubnú pastu bez mikrogranúl a obyčajnú zubnú kefku. Šperk môžete čistiť priamo v dlani jemnými krúživými pohybmi zopár minút.
- Alobal a sóda bikarbóna: strieborný šperk položte na kúsok alobalu, ponorte do misky s vodou a pridajte sódu bikarbónu alebo kypriaci prášok. Chvíľu povarte a odstavte zo sporáka. Striebro z vlažnej vody vyberte, premyte studenou vodou a nechajte vysušiť. Pokojne si na stôl rozložte papierové utierky, ktoré vám poslúžia ako podklad a pomôžu vysať prebytočnú vodu.
- Popol: tento trik budú poznať najmä staré mamy. Aby bol popol stabilnejší, pridajte pár kvapiek vody a jemnou handričkou strieborný šperk jemne leštite. Následne ho znova premyte studenou vodou a nechajte vysušiť na vopred pripravenom mieste.
Čistenie bižutérie
Ako sme už spomínali, pri bižutérii je naozaj potrebná najmä prevencia. Bižutéria nemá rada vodu a so šperkami by ste sa určite nemali kúpať či umývať riady. Ide tu o zmes kovov a veľmi rýchlo sa môže stať, že vám šperky zájdu. Mnoho žien sa šperky ani nesnaží čistiť kvôli cenovej dostupnosti novým, no vyskúšať môžete prípravky na čistenie striebra. Veľmi dobrou prevenciou je uloženie bižutérie do papierovej vreckovky a následne do samostatnej krabičky. Pamätajte, že akékoľvek šperky majú radi sucho a tmu.
Poznáte účinky bambuckého a avokádového masla?
Snažiť sa žiť kvalitnejší a zdravší život je dnes dosť...
Zistiť viac5 tipov, ako využiť kozmetické utierky
Väčšina ľudí si kozmetické utierky volí ako praktickú náhradu za...
Zistiť viacInšpirujte sa: 10 dizajnov kúpeľne
Aká je vaša vysnívaná kúpeľňa? S obrovskou voľne stojacou vaňou...
Zistiť viacZnovuobjavovanie folklóru
Folklórne dedičstvo je nevyčerpateľnou studnicou nápadov. Folklórne námety si našli...
Zistiť viac