Zalejte si horúce čaje na chladné obdobie
Aj keď túto vetu píšeme opatrne, Slovensko stále patrí medzi najlesnatejšie krajiny v Európe a ešte v minulom roku mu patrila 41 % zalesnenosť. Stromy sú pre život človeka nevyhnutné a každý z nás by si ich silu mal vážiť. 20. október patrí Medzinárodnému dňu stromov, aj preto sa v nasledujúcich riadkoch chceme venovať ich sile a účinkom pre psychické i fyzické zdravie človeka.
Medzinárodný deň stromov sa oslavuje od roku 1872 a jeho zakladateľom je americký novinár J. Sterling Morton. Zámerom tohto dňa je uvedomenie si estetickej, psychologickej aj hospodárskej hodnoty stromov, ktorá má viesť k výsadbe nového mladého stromčeka. Stromy prispievajú okrem produkcie kyslíka aj k zlepšeniu mikroklímy. Zdravý dospelý strom odparí denne do ovzdušia až 400 litrov vody, zachytáva prach, nečistoty a poskytuje domov aj útočisko pre zver, vtáctvo a hmyz. Ľudia sú však vynaliezaví a už odjakživa využívajú liečivé účinky mnohých druhov.
Psychické zdravie
Či už tomu veríte alebo nie, stromy majú podľa liečebnej terapie menom dendroterapia aj pozitívne účinky na psychiku človeka. Ak ste niekedy videli človeka objímať strom, ide o túto metódu. Každý strom je podľa dendroterapie špecialista na niečo iné. Vŕba pomáha pri nervozite a podráždenosti. Dub je symbolom múdrosti a sily, preto vraj dokáže potlačiť chronickú únavu alebo tlak z okolia. Ak vás zaujíma táto až meditačná stránka účinku stromov na človeka, začítajte sa na internete do dendroterapie. Omnoho častejšie je využívanie kvetov, listov či kôry stromov na čaje, ktoré pri pravidelnom pití dokážu skutočne človeku uľaviť, preto si predstavme niektoré z nich.
Baza čierna
Staré porekadlo hovorí: Keď ti “lupne” v krížoch, spomeň si na bazu. Baza skrášľuje svoje okolie až dvakrát do roka. Najprv na jar svojimi kvetmi, neskôr na jeseň sýtočiernymi plodmi. Každá časť bazy má výborné účinky- koreň, list, kvet aj plod. Čaj z bazových kvetov pomáha na všetky choroby z prechladnutia. Vyvoláva potenie, ničí hnilobné baktérie aj zahlienené priedušky. Hlavné použitie plodov bazy je tíšenie bolesti nervového pôvodu a pomáha dokonca aj pri vyskočení medzistavcovej platničky chrbtice. Rozlišujte kvety aj plody, pretože čaj z nich je vynikajúci a prospešný na konkrétne problémy.
Lipa veľkolistá
Lipa sa stala vďaka svojej kráse a mohutnosti aj symbolom Slovanov. Kvety lipy sa majú zbierať v čase kvitnutie na málo zaprášených miestach, no lipový kvet bežne dostať aj v špecializovaných predajniach. Čaj z lipového kvetu pomáha proti chrípke vďaka potopudnému účinku aj schopnosti znižovať horúčku. Má aj odhlieňujúce účinky, preto môžete jej kvet pridávať aj do čajových zmesí na priedušky a proti kašľu. Lipa je ako stvorená na chrípkové obdobie, čo poviete?
Breza previsnutá
Breza sa už v minulosti nazývala ako “čaro Indie” alebo “pôvab Sibíri”. Dostať ju aj v lekárni, no najväčšiu silu má na jar v listových pupeňoch tesne pred vyháňaním listov. Pamätajte, že drastické narezávanie kmeňa brezy na získavanie brezovej vody je u nás zakázané. Breza má pozitívne účinky na všetky problémy obličiek a močového ústrojenstva. S prichádzajúcim zimným obdobím si dávajte pozor na prechladnutie tejto časti tela. Breza však posilňuje obličky a zlepšuje ich činnosť, pomáha dokonca rozpúšťať obličkové kamene.
Už generácie pred nami poznali účinky rastlín a stromov, preto na nich nezabúdajme ani my. Čaje sú chutné a zdravé. Osladiť si ich môžete aj medom, ten však pridávajte do teplého, nie horúceho čaju. Vysoké teploty nad 40 °C môžu v mede zničiť všetky prospešné látky. Rovnako to platí pri citróne.
Objavte tie najlepšie miesta na sánkovanie na Slovensku aj v Česku
Pamätáte na tie chvíle v detstve, keď ste sa chodili...
Zistiť viacAko si upliesť deku bez ihlíc? – video
Túžite po jemnej a nadýchanej deke a v obchode ju...
Zistiť viacOdštartujte rok 2025 s predsavzatiami, ktoré naozaj vydržia
Poznáte to, každý rok si dávate predsavzatia, ktoré vám vydržia...
Zistiť viac