Získajte z levandule to najlepšie

Posledné roky zaznamenávame akýsi návrat k poctivým plodinám a výrobkom. Dávame si čoraz väčší pozor na to, čo kupujeme a za kvalitu sme si ochotní aj priplatiť. Mnohí z nás už pestujú vo svojich záhradách alebo na balkónoch bylinky, ktoré sú nenáročné na starostlivosť a prinesú v mnohých smeroch o to väčší úžitok. Jednou z rastlín, ktorá by u vás nemala chýbať, je určite levanduľa. 

Azda neexistuje človek, ktorému by levanduľa nevoňala. Práve o nej by sme mohli napísať aj celú knihu, no predstavíme si aspoň to najdôležitejšie. Jej pôvod siaha až do starovekého Egypta, kde ju ľudia využívali hneď na niekoľko spôsobov. Okrem výroby prvej kozmetiky a parfémov bola dôležitou súčasťou už pri balzamovaní mŕtvych. Dôležitými oblasťami boli aj Stredomorie, Blízky východ a India. Určite ste na túto rastlinu natrafili napríklad počas dovolenky v Chorvátsku alebo vo Francúzsku. Práve krajina galského kohúta je typickým pestovateľom levandule najmä pre kozmetický priemysel a natrafiť tu môžete aj na chutný levanduľový med. Francúzi pestujú levanduľu na rozsiahlych poliach a jej voňavé kvety sú lákadlom pre tamojšie včely. 

Starovekí Rimania začali ako prví používať levanduľu do kúpeľov a objavili jej blahodárne účinky pre zdravie, telo a vlasy. Komerčný charakter nabrala levanduľa počas viktoriánskeho obdobia. Na londýnskom predmestí Mitcham sa začal produkovať levanduľový olej a výrobky, ktoré sa stali známe po celom svete. 

Zamerajme sa však na zdravotné a kozmetické účinky levandule. V súčasnosti poznáme asi 50 druhov tejto rastliny, no najrozšírenejšia je levanduľa lekárska. Práve tá má charakteristické fialové kvety a rastie v polkríkoch vysokých 40 až 70 centimetrov. Levanduľa má upokojujúce účinky, čo dokázala aj štúdia v časopise International Journal of Psychiatry in Clinical Practise. Pacienti trpiaci úzkosťami konzumovali levanduľový olej v kapsuliach. Výsledkom bolo potvrdenie zmiernenia úzkosti u pacientov už do dvoch týždňov. Okrem toho bojuje levanduľa proti plesniam, vypadávaniu vlasov a podporuje hojenie rán. Takisto odpudzuje hmyz a svojou nezameniteľnou vôňou prevonia oblečenie aj domov. Medzi ďalšie účinky levandule, ktoré sa ešte neoficiálne objavili na zozname, sú napríklad liečba depresie, ekzémov či predmenštruačného syndrómu. 

Levanduľa toho ponúka neskutočne veľa a pokiaľ máte možnosť, pestujte jeden krík aj u vás doma. Môžete si z nej vyrobiť levanduľový olej, tinktúru, čaj alebo ju pridať do jedla či koláčov. Veľmi dobrým tipom je napríklad obyčajný aróma difuzér, do ktorého pridáte 2 až 3 kvapky levanduľového oleja. Zapnite si ho pred spaním na upokojenie mysle aj odpudenie komárov. Levanduľový olej si môžete kúpiť alebo ho vyrobiť aj doma. Pozrite sa ako: 

Domáci levanduľový olej 

Pripravte si najlepšie sklenenú nádobu, do ktorej vložíte kvety levandule. Čím viac, tým lepšie. Kvety zalejte akýmkoľvek čistým panenským rastlinným olejom, no dbajte na to, aby nebol príliš aromatický. Odporúčame napríklad ricínový olej. Sklenenú nádobu naplňte až po vrch, uzavrite a uložte na tmavé teplé miesto. Ideálna teplota pre lúhovanie je asi 25 – 40 °C. Asi po mesiaci precedíme vylúhovaný olej cez gázu a môžeme ho začať používať proti plesniam, infekciám, na kozmetické aj aróma účely. 

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: levanduľa tipy zdravie kozmetika olej
Ďalšie články

Vytvorte si luxusnú výzdobu z papierových obrúskov

Sviatočné obdobie sa pomaly vkráda do našich domácností. Atmosféra silnie...

Zistiť viac

Zatočte s vírusmi: Ochrancov imunity hľadajte v prírode

Jeseň sa tento rok veľmi netrpezlivo prihlásila o slovo. Leto...

Zistiť viac

Inšpirujte sa štýlmi prestierania na záhradnú párty

Kto by nemiloval záhradnú párty či grilovanie? Leto je ako...

Zistiť viac

Kašľať na poriadok alebo Kam na výlet?

Možno to poznáte aj vy. Ráno vstanete, idete do práce,...

Zistiť viac