Znovuobjavovanie folklóru
Folklórne dedičstvo je nevyčerpateľnou studnicou nápadov. Folklórne námety si našli svoje miesto v mnohých domácnostiach, a to nielen ako módny trend v šatníku. Kde všade sa s nimi môžeme stretnúť?
Ak by sme chceli cudzincovi ukázať niečo typicky slovenské, asi by si väčšina z nás vybrala folklór. Môžeme ho definovať ako súbor kultúrnych dejov, ktoré okrem tanca a hudby zahŕňajú aj príslovia, porekadlá, tradičné remeslá a slávnosti. Folklór je vnímaný ako súčasť nášho nehmotného dedičstva, pričom rôzne oblasti krajiny majú svoje vlastné piesne, tance, zvyky, architektúru aj kroje.
Inšpirácia ornamentmi a výšivkou v móde
Inšpirácia folklórom sa prelína naprieč rôznymi odvetviami. Folklórne motívy, ich úžasné farby a vzory, sú dnes obľúbené najmä v šatníku. Potvrdzuje to aj módny editoriál v japonskej verzii módneho časopisu Vogue, v ktorom skombinovali tradičné slovenské kroje so súčasnými kúskami. To všetko s jedinečnými ornamentmi čičmianskych dreveníc v pozadí. Slovenská výšivka je niečo, na čo môžu výrobcovia v módnom biznise bez obáv vsadiť aj v dnešnej dobe.
Záujem kupujúcich dokazuje, že tradičná ornamentika ľudových výšiviek nepatrí len do etnografického múzea. Obľúbené sú motívy kvetov, vtáčikov, ornamentov, ale aj charakteristické čičmianske vzory. Nájdeme ich na teniskách, šatách, mikinách s motívom kohútika jarabého či na rôznych doplnkoch od kabeliek, cez šperky až po motýliky. Takmer každá dedina mala kedysi iný druh výšivky, takže množstvo námetov je obrovské.
Folklór v interiéri
Starý kredenc, hlinený riad, vyšívané obrusy, háčkované dečky, folklórne motívy na kachliciach, cibuľa a cesnak zvinuté do venca, zväzok byliniek sušiaci sa nad pecou – aj vám sa vybavila rozprávková atmosféra starej chalúpky? Vidiecky štýl v interiéri môžu kreatívne duše doplniť dekupážou obrúskami, maľovaním na starú truhlicu či smaltované hrnčeky. Rustikálnosť a návrat k jedlám starých mám je zároveň trendom aj v kuchyni.
Zachované tradície
Aj keď folkloristi neradi počujú o tom, že folklór je momentálne trendom, úspech televíznych relácií „Zem spieva“ či „Remeslo má zlaté dno“ toto tvrdenie len potvrdzujú. Jedna časť folklóru sa dostáva bližšie k ľuďom prostredníctvom médií, ďalšia je akousi prirodzenou súčasťou našich životov. A to vo forme tradícií, ktoré mali prenášať overené pravdy a hodnoty. Udržiavanie týchto tradícií je v našich životoch dodnes prítomné počas Veľkej noci, Vianoc, alebo sú spojené s narodením človeka, svadbou či dokonca úmrtím. Naši starí rodičia sa na Veľký piatok umývali v potoku, veľkonočná oblievačka a šibačka mali zaručiť krásu a zdravie, na Štedrý deň držali pôst a pri večeri rozkrajovali jabĺčko, aby vedeli, či sa budú tešiť z dlhého zdravia.
Niektoré ľudové zvyky v minulosti vznikali zo strachu z neznámeho a z neschopnosti vysvetliť prírodné javy. Aj keď čas mýtov a povier už zrejme definitívne skončil, dodnes sa nám zachovalo množstvo prísloví a porekadiel, ktoré sú stále aktuálne. Na základe dlhodobého pozorovania počasia nám naši predkovia zanechali aj rôzne pranostiky. S deťmi sa zase spájajú uspávanky a riekanky.
Zdá sa, že folklór má svoje pevné miesto v našich životoch. Jeho silný presah do oblastí ako súčasná hudba, ba dokonca aj dizajn, návrat k tradičným remeslám a technikám, ako aj dodržiavanie zvykov a tradícií sú zárukou toho, že slovenský folklór zachováme aj pre ďalšie generácie.
Vytvorte si luxusnú výzdobu z papierových obrúskov
Sviatočné obdobie sa pomaly vkráda do našich domácností. Atmosféra silnie...
Zistiť viacZatočte s vírusmi: Ochrancov imunity hľadajte v prírode
Jeseň sa tento rok veľmi netrpezlivo prihlásila o slovo. Leto...
Zistiť viacZískajte z levandule to najlepšie
Posledné roky zaznamenávame akýsi návrat k poctivým plodinám a výrobkom....
Zistiť viacInfografika: Skladanie obrúskov na Veľkú Noc
K veľkonočným sviatkom patria mnohé zvyky, ktoré sa krajina od krajiny...
Zistiť viac